zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko chce zmapovat jaderný odpad v polárních mořích

11.09.2012
Odpady
Příroda
Atomová energie
Rusko chce zmapovat jaderný odpad v polárních mořích

Ruští experti chtějí podrobně zmapovat jaderné "pohřebiště" v polárních oblastech severně od Sibiře, kde jsou bez jakékoli kontroly uloženy stovky radioaktivních objektů ohrožujících životní prostředí. Výzkumu čtyř nejvíce postižených míst v Karském moři se podle zprávy agentury RIA Novosti ujalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Kolik nebezpečných objektů se na dně nachází, ruští odborníci nevědí.

"Každým rokem oblast zkoumáme, ale pořád nacházíme nové," řekl agentuře mluvčí ministerstva. Jen v podmořské proláklině u souostroví Novaja Zemlja jich bylo podle mluvčího nalezeno kolem 1200. Jde zejména o kontejnery a celé lodě naplněné jaderných odpadem, vysloužilé součásti atomových ledoborců, ale například i jadernou ponorku K-27, která tu byla "pohřbena" v roce 1982.

Souostroví Novaja Zemlja, jehož východní břehy Karské moře omývá, bylo od poloviny 50. let minulého století používáno jako sovětská jaderná střelnice. Podle dostupných údajů zde bylo provedeno bezmála 500 podzemních, podmořských i atmosférických testů atomové bomby. Velká část odpadů byla podle ruských expertů uložena právě pod mořem, hlavně v Stěpovově a Ambrosimovově zálivu a v průlivu Civolki.

Týmy ministerstva pro mimořádné situace chtějí celou oblast prozkoumat, jednotlivé objekty identifikovat a na ty nejnebezpečnější umístit měřiče radiace. Operace má začít ve druhé polovině září.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí