zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přes tři čtvrtiny Čechů ví, jak recyklovat elektroodpad

17.09.2012
Recyklace
Zpětný odběr
Přes tři čtvrtiny Čechů ví, jak recyklovat elektroodpad

V roce 2010 vědělo o možnosti recyklace elektrospotřebičů 45 % lidí. V dnešní době se jejich počet téměř zdvojnásobil. 90 % obyvatel považuje třídění elektroodpadu za velice důležité a přínosné pro životní prostředí. Elektronické přístroje přitom skutečně třídí jen polovina dotazovaných. Vyplývá to z nedávného průzkumu společností ELEKTROWIN a Asekol.

"Většina Čechů si sice myslí, že odevzdat staré elektrozařízení je to nejmenší, co mohou udělat pro životní prostředí, ale realita je jiná. Do zpětného odběru se v loňském roce zapojilo jen 53 % obyvatel," upřesňuje Taťána Pokorná ze společnosti ELEKTROWIN a dodává: "Často se stává, že než aby lidé odnesli vysloužilé elektrozařízení do sběrného dvora, tak ho raději skladují v domácnosti. Nejhůř jsou na tom drobné spotřebiče typu rychlovarné konvice, kde pohodlnost jednoznačně převažuje nad ekologickým smýšlením u více než 75 % obyvatel."

Průměrná vzdálenost do nejbližšího sběrného dvora je 4 km. "Bohužel většina lidí je ochotna donést vysloužilý elektrospotřebič pouze na poloviční vzdálenost. Proto společnost ELEKTROWIN nabízí i jiné možnosti, jak odevzdat vysloužilce. Jedná se například o spolupráci s hasiči v rámci projektu Recyklujte s hasiči nebo obce, které nemají vlastní sběrný dvůr, mohou využít tzv. Putujícího kontejneru," dodává Taťána Pokorná.

Aktuálně nejjednodušší příležitost odevzdat starý vysloužilý elektrospotřebič mají obyvatelé Prahy a Olomouce. Kolektivní systém ELEKTROWIN totiž vyhlašuje druhý ročník celostátní akce Železný týden. "V týdnu od 17. do 21. září mají lidé možnost odvést své vysloužilce do více než 8 000 sběrných míst po celé republice. První ročník se setkal u lidí s nebývalým zájmem a my věříme, že počet vybraných spotřebičů v rámci druhého ročníku Železného týdne loňské výsledky hravě překoná," říká Taťána Pokorná.

Pro více informací, prosím kontaktujte:

Taťána Pokorná
Email: tpokorna@elektrowin.cz
Tel.: 731 492 677

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí