zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR má být letos asi 44 veřejných stanic na CNG

19.09.2012
Ekologická auta
V ČR má být letos asi 44 veřejných stanic na CNG

Stlačený zemní plyn (CNG) v dopravě získává při současných vysokých cenách benzinu a nafty na popularitě, do konce roku mají v Česku vzniknout tři až čtyři nové plnicí stanice na toto palivo. V současnosti funguje v tuzemsku 40 veřejných plnících stanic CNG a roste také počet vozidel poháněných plynem. Na konferenci o CNG o tom dnes informoval Český plynárenský svaz.

Na českých silnicích jezdí v současnosti kolem 4000 vozidel na CNG, což představuje za poslední rok růst zhruba o 30 procent. Z toho asi 360 tvoří autobusy.

Plynaři čekají, že vozidel na plyn bude v Česku stále přibývat, zatím ale stále zůstávají spíše okrajovou záležitostí. Celkem je v ČR registrováno zhruba 4,5 milionu osobních aut. Vozy na CNG tak netvoří ani jedno promile z celkové automobilové dopravy. Kilogram CNG je však v průměru o více než deset korun levnější než litr benzinu, který stojí kolem 38 korun.

Populární jsou vozy na CNG naopak například v Pákistánu, kde jich jezdí více než tři miliony. Podobně je na tom Írán a Argentina. V těchto zemích jsou v provozu také tisíce plnících stanic. Síť českých plnících stanic CNG zaostává i za Německem či Itálií, kde fungují stovky těchto zařízení.

Plnící stanice v Česku provozují všechny hlavní plynárenské společnosti - RWE, E.ON i Pražská plynárenská, ale také například Vemex, Čepro a další. Většinou plničky fungují jakou součást čerpací stanice pro běžná paliva.
Tuzemští odborníci vidí velký potenciál pro CNG zejména v autobusové dopravě. Ušetřily by se tím podle nich náklady za pohonné hmoty i škodlivé emise. Vozy na plyn ve velkém nyní nakupuje také například Česká pošta.

Konferenci o CNG dnes pořádaly plynárenské společnosti Vemex, která je součástí ruského Gazpromu, a E.ON při příležitosti projektu Blue Corridor. Jeho smyslem je upozornit na možnosti dopravy CNG v Evropě. CNG v rámci projektu propaguje asi 20 osobních a nákladních vozů a jeden autobus na tento pohon, které jedou z Moskvy 6000 km přes Varšavu, Prahu, Paříž a Brusel do Berlína.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí