zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekocentrum Paleta plánuje výstavbu nového centra v Pardubicích

16.09.2012
Ekologické vzdělání a výchova
Ekocentrum Paleta plánuje výstavbu nového centra v Pardubicích

Krajské středisko ekologické výchovy Ekocentrum Paleta plánuje vybudovat v Pardubicích návštěvnické informační a vzdělávací centrum. Takzvaný Natura-park by měl veřejnost seznamovat se soustavou evropsky významných přírodních rezervací Natura. Rozšíří se tím dosavadní rozsáhlá vzdělávací a osvětová činnost Palety na všechny věkové skupiny, řekl dnes novinářům ředitel střediska Jiří Bureš.

"Část expozice bude uvnitř budovy, část venku v zahradě. Návštěvníci si budou moci sami se zapůjčenými pomůckami vytvořit vlastní program, třeba si nalovit a určit podle klíče živočichy v jezírku nebo sestavit kostru zvířete," uvedl Bureš. V Pardubickém kraji již bylo vyhlášeno 49 evropsky významných lokalit Natura a tři takzvané ptačí oblasti.

Nový objekt by měl vyrůst za plaveckým bazénem u řeky Chrudimky. Náklady včetně expozic dosáhnou asi 50 milion korun, středisko je chce pokrýt z evropské dotace. Projekt má již hotový, požádalo o stavební povolení a čeká na vypsání výzvy k podávání žádostí.

Paleta vznikla jako občanské sdružení v roce 1990 a patří k nejproduktivnějším střediskům ekologické výchovy v zemi. Vloni absolvovalo jejích 1247 programů celkem 23.943 dětí od předškolních po středoškoláky. Na vzdělávací programy získává dotace z evropských fondů, v menší míře je financuje také z příspěvků Pardubického kraje a sponzorů, z plateb za programy a z prodeje vlastních výrobků a publikací. V současnosti ve středisku pracuje 18 kmenových zaměstnanců a vypomáhá řada dobrovolníků. Kromě Pardubic má také pobočku v Chrudimi a pobytové centrum v Oucmanicích na Orlickoústecku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí