zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němci budou za "čistou" energii platit o takřka 50 procent více

17.10.2012
Energie
Němci budou za  čistou  energii platit o takřka 50 procent více

Německé domácnosti budou na "čistou" elektrickou energii od příštího roku připlácet o 47 procent více. Přirážka za kilowatthodinu elektřiny ze slunce, větru a biomasy dosáhne rekordních 5,3 centu, sdělili dnes čtyři němečtí provozovatelé přenosových sítí. Podle expertních odhadů by to mělo cenu elektřiny v Německu příští rok zvýšit až o 11 procent, nejvíce za posledních deset let.

Politici a zástupci spotřebitelů považují tak razantní nárůst ceny proudu pro domácnosti za neúnosný. Asi rok před parlamentními volbami to zvyšuje tlak na vládu Angely Merkelové, která po politickém rozhodnutí uzavřít jaderné elektrárny nemá jinou možnost než prudce zvyšovat podíl energie z drahých obnovitelných zdrojů. Ministr životního prostředí Peter Altmaier už slíbil podporu obnovitelných zdrojů výrazně reformovat.

Ekologická přirážka jde do kapes zejména producentům solárních panelů a větrných generátorů. Jejichž produkce je tak drahá, že se nemůže prodávat na konkurenčním trhu, a stát se zavázal výrobcům zajišťovat vysoké výkupní ceny po celých 20 let. Ty ale neplatí vláda z rozpočtu, nýbrž odběratelé, a z nich největší část nákladů táhnou domácnosti. Řada firem je od přirážky osvobozena, aby se nesnižovala konkurenschopnost německého průmyslu.

Běžná německá domácnost příští rok zaplatí za elektřinu kvůli růstu přirážky zhruba o sto eur více než letos a celkově na přirážce zaplatí čtyřčlenná rodina zhruba 250 eur (6230 Kč). Úhrnné náklady přirážky dosáhnou v příštím roce 20,4 miliardy eur (přes půl miliardy korun).

Vláda proti růstu cen bojuje omezením možné produkce jednotlivých obnovitelných zdrojů a pro solární elektrárny už stanovila limit 52.000 megawattů, tedy zhruba dvojnásobek současného stavu. Tentýž postup chce ministr Altmaier uplatnit i u elektřiny z větru a biomasy.

Vláda ale upozorňuje, že cena elektřina bude v příštích letech i tak stále výrazně růst. Menší koaliční strana FDP vyzvala k vládu k mnohem výraznějšímu omezování pobídek pro připojování dalších drahých zdrojů k sítím a mnohem radikálnější zásah do zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí