zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpora současné generace biopaliv rozumně zachována, ty další budou podpořeny víc než dříve, navrhla Evropská komise

22.10.2012
Energie
Zemědělství
Podpora současné generace biopaliv rozumně zachována, ty další budou podpořeny víc než dříve, navrhla Evropská komise

Evropská komise ve středu zveřejnila upravený návrh ohledně budoucího směřování trhu s biopalivy.

Oproti původním zprávám z Evropské komise nebudou současná biopaliva omezována a zároveň bude podpořen rozvoj biopaliv druhé a třetí generace. Cílem je zvýšit přínos, který má používání biopaliv v EU, pro klima.

Tomu by mělo napomoci například zpřísnění minimální prahové hodnoty pro snížení skleníkových plynů u nových zařízení na 60 procent, což povede k podpoře výkonných procesů výroby a zredukuje ty neefektivní.

Informační kampaň Biopaliva frčí nový návrh vítá. "Jde o krok správným směrem. Oproti původnímu návrhu EK, která by v podstatě zlikvidoval to, co se v Evropě budovalo 10 let, jde o kompromis, který umožní současné generaci biopaliv "dožít" a zároveň nastartuje rozvoj moderních biopaliv dalších generací," zhodnotil dokument ředitel kampaně Jiří Trnka.

Upozornil však zároveň na jednu podstatnou věc. "Ruku v ruce s novou evropskou politikou v oblasti biopaliv by však mělo jít i zavedení investičních pobídek pro tato nová paliva, bez nichž bude splnění desetiprocentního podílu biopaliv v roce 2020 velmi problematické."

Nárůst spotřeby biopaliv se musí týkat jen těch moderních, říká Hedegaardová

"Aby nám biopaliva mohla pomoci v boji proti změně klimatu, musíme využívat skutečně udržitelná biopaliva. Musíme investovat do biopaliv, která opravdu sníží emise a nebudou konkurovat potravinám," okomentovala návrh komisařka pro oblast klimatu Connie Hedegaardová.

Zároveň však zdůraznila, že toto rozhodnutí nikterak neomezuje současná biopaliva první generace, která dle ní mají stále Evropě co nabídnout. "Samozřejmě že nezastavujeme výrobu biopaliv první generace, ale vysíláme jasný signál, že budoucí nárůst spotřeby biopaliv se musí týkat moderních biopaliv. Jiná řešení by nebyla udržitelná," dodala Hedegaardová.

To v praxi znamená, že současným biopalivům vyráběným z potravinářských plodin bude do roku 2020 garantována pětiprocentní úroveň spotřeby s tím, že zbytek do úrovně deseti procent, což je podíl na trhu, kterého mají biopaliva dosáhnout celkově, by měla pokrýt biopaliva druhé, respektive třetí generace.

V souvislosti s tím by měly být vytvořeny tržní podmínky právě pro tyto moderní paliva s žádnými či nízkými emisemi skleníkových plynů. Týkat by se toto mělo především těch biopaliv, která nevytvářejí další poptávku po půdě jako jsou např. řasy, sláma a různé druhy odpadu.

"Tento návrh podnítí větší využívání biopaliv s nejlepší účinností. V budoucnosti umožní biopaliva ještě více omezit emise skleníkových plynů a snižovat naše výdaje za dovoz paliv," uzavřel komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Komise uvedla, že v období po roce 2020 by měla finanční podporu dostávat pouze ta biopaliva, která budou přispívat k výraznému snížení emisí skleníkových plynů a která nebudou vyrobena z plodin využívaných jako potraviny či krmiva.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí