zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc chce vybudovat překladiště odpadů za 30 milionů korun

02.11.2012
Odpady
Olomouc chce vybudovat překladiště odpadů za 30 milionů korun

Olomoucká radnice hodlá vybudovat v místní části Chválkovice moderní překladiště odpadů. Současné nevyhovuje technicky a nedostačuje kapacitně. Magistrát hodlá požádat o evropskou dotaci, která by měla pokrýt až 40 procent nákladů na stavbu. Jsou vyčísleny zhruba na 30 milionů korun. Kapacita překládací stanice by se zvýšila z 1500 na 3000 tun odpadu měsíčně. Odpad je na překladišti zhutněn a pak putuje do spalovny do Brna, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jan Holpuch (ODS).

Podle něj město spalovnu využívá čím dál více a doprava odpadu popelářskými auty by byla neefektivní. Proto se odpad už nyní v překládací stanici odpadu vykládá, zhutní do kontejneru a následně putuje do spalovny.

"V tuto chvíli se odpad hutní betonovým kvádrem na jeřábu. Je to neefektivní a neumožňuje to pracovat s velkým odpadem, například nábytkem. Větší kusy proto nejprve vozíme do Prostějova, kde využíváme tamní lépe vybavenou překládací stanici odpadů," uvedl Holpuch.

Velkokapacitní překladiště odpadů se ukazuje nezbytným i proto, že náklady za skládkování porostou a je tudíž levnější odpad spalovat. V současné době město platí za skládkování 1000 korun za tunu, z čehož polovinu tvoří odvod státu. Již v roce 2014 by to ale mělo být až 1500 korun za tunu, v dlouhodobějším výhledu by skládkování mohlo být zcela zakázáno.

Nový projekt počítá s přebudováním nynějšího překladiště. Nová stanice má přinést úspory v přepravě a bude využívat moderní technologie a kontejnery menšího objemu. Do provozu by mohlo být uvedeno do konce roku 2014.

Lidé v Olomouci vyprodukují 17.000 tun komunálního odpadu za rok. Zhruba 51 procent tvoří tříděný odpad, tedy papír, sklo, plasty a bioodpad.

Martina Šaradínová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí