zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na likvidaci dalšího kalojemu v Mydlovarech je třeba 735 mil. Kč

06.11.2012
Sanace, staré zátěže
Na likvidaci dalšího kalojemu v Mydlovarech je třeba 735 mil. Kč

Zhruba půl milionu tun sanačního materiálu bylo letos navezeno do tří odkališť v areálu někdejší chemické úpravny uranové rudy MAPE v Mydlovarech na Českobudějovicku. Sanace staré ekologické zátěže by mohla pokročit rychleji, pokud státní podnik DIAMO získá na likvidaci odkaliště E evropskou dotaci. Odhadem je zapotřebí přes 700 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel příbramského závodu DIAMO Václav Plojhar.

Právě díky evropské dotaci zmizela v letech 2009 a 2010 nejnebezpečnější část závodu. Zlikvidována byla kontaminovaná část chemické úpravny uranové rudy, řada dalších staveb a kompletně byla dokončena sanace jednoho ze sedmi odkališť o rozloze 32 hektarů. Práce stály 653 milionů korun, přičemž EU projekt dotovala 468 miliony, zbytek zaplatil stát.

DIAMO teď dokončuje přípravu projektu na konečnou sanaci plošně největšího kalojemu E, který se rozkládá na 37,7 hektaru. Jeho postupné zaplňování sanačním materiálem začalo koncem 90. let. "Teď zbývá dotvarovat celou plochu pro zajištění dobrých odtokových poměrů a na takto upravenou plochu položit čtyřiceticentimetrovou těsnící vrstvu z jílovitých materiálů, aby do tělesa odkaliště nepronikala dešťová voda," vysvětlil ředitel. Na těsnící vrstvu pak přijde třiceticentimetrová krycí vrstva zemitých materiálů, která se v závěru oseje trávou.

"K sanaci kalojemu E už bylo vydáno územní rozhodnutí a do dvou týdnů podnik podá žádost o stavební rozhodnutí, tak aby mohla být podána žádost o dotaci EU," řekl Plojhar ČTK. Další výzva v operačním programu Životní prostředí by měla být vyhlášena tento měsíc. Práce by musely být ukončeny do roku 2015. Podnik současně připravuje projekt na sanaci odkaliště C2, které se rozkládá na ploše 25,5 hektaru.

K sanaci lagun s uranovými kaly se mimo jiné používají teplárenské popílky, pneumatiky a další materiály. Do kalojemu E bylo za letošních devět měsíců uloženo 119.000 tun, do C2 přes 300.000 tun a do kalojemu K III 43.500 tun.

V době provozu úpravny bylo zpracováno 17 milionů tun rudy, ze které se za 30 let (1962-1991) získalo přes 28.500 tun uranu. Vznikly při tom kaly, které byly uloženy do kalojemů na ploše 285 hektarů. Jejich množství se odhaduje na 22,5 milionu metrů krychlových. Kaly se ukládaly převážně do prostor po těžbě lignitu.

Jaroslava Mikešová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí