zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skvrna z Labe už zmizela, zbytky sesbírali hasiči u Hřenska

07.11.2012
Havárie
Skvrna z Labe už zmizela, zbytky sesbírali hasiči u Hřenska

Zatím neznámá látka, která v pondělí znečistila dolní tok Labe, už z vody zmizela. Větší část se jí zřejmě zachytila na březích, zbytek zachytila norná stěna ve Hřensku. Zbytky látky z ní odstranili hasiči. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Původ látky určí až laboratorní analýza.

Šedá skvrna se na Labi objevila v pondělí dopoledne a natáhla se až na sedm kilometrů délky a 30 metrů šířky. Viditelná byla spíš z větší dálky. Z Ústí ke státní hranici teče voda v Labi zhruba 12 hodin, a tak hasiči postavili u Hřenska nornou stěnu. Na ní se látka začala zachytávat kolem 22:00. Ráno ji hasiči začali likvidovat. "Ze člunu zasypali zachycený film sorbentem a odstranili," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na rozbor látky se zatím čeká, podle hasičů se ale do vody dostala z dešťové výpusti pod Mariánskou skálou v Ústí. Voda tam teče zhruba tříkilometrovou rychlostí, což by znamenalo, že únik trval přes dvě hodiny. Jedna hypotéza hovoří o tom, že mohlo jít o zbytky po kafilérním tuku, který tam vytekl na silnici vloni v červnu z převrácené cisterny, druhá zase o úniku z nějaké jímky. "Tyhle věci se stávají, když vlivem srážek přeteče jímka a dostane se to do řeky, jinak by to šlo do čističky," řekl Zídek.

Látka připomínala tuk nebo ropné zbytky, ale nijak nezapáchala. Kolik jí do Labe nateklo, se zatím neví. I proto, že podle Zídka do Hřenska dorazilo asi jen deset procent skvrny, zatímco zbytek se cestou zachytil na březích. "Fleky se postupně zmenšovaly a trhaly. Těžko odhadovat, kolik toho bylo, plocha sice byla velká, ale šlo o mikrofilm. Tohle dokážete udělat i třeba s pěti litry oleje, ale v tomhle případě spíš šlo o už naředěnou látku," řekl Zídek.

Únik podle něj patřil nejspíš k těm středně těžkým. "Nejdůležitější je najít zdroj a zastavit ho, to se podařilo, viníka bude ale o dost těžší najít," uzavřel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí