zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Černé skládky velké jako dva Václaváky dusí české lesy

10.11.2010
Odpady
Šlendryján
Černé skládky velké jako dva Václaváky dusí české lesy

Praha - Pokud by se daly na jedno místo všechny odpadky, které státní podnik Lesy loni musel uklidit ze svých pozemků, vznikla by plocha velká jako dvě Václavská náměstí.

Lesy ČR oznámily, že se v uplynulém roce musely vypořádat se zhruba tisícovkou černých skládek, které dohromady tvořily více než devět hektarů, přičemž Václavák má něco přes čtyři hektary.

"S problémem černých skládek v lesních porostech podél silnic a cest se potýkáme dlouhodobě," poznamenal mluvčí Lesů Zbyněk Boublík.

Uvedl, že vloni musel státní podnik za odklizení odpadků zaplatit přes 2,6 milionů korun, což je o 700 tisíc korun víc než v roce 2008.

PET lahev se rozkládá až 80 let

Lidé odhazují v lese běžné odpad, jako jsou například plastové lahve nebo igelitové tašky, ale zbavují se tímto způsobem i přebytečných spotřebičů, nábytku nebo vysloužilých pneumatik.

Například PET lahev nebo plastový kelímek se přitom v přírodě rozkládá 50 až 80 let, igelitová taška až 30 let a cigaretový filtr 10 až 20 let. Ale třeba i obyčejný papírový kapesníček se rozkládá několik měsíců.

Za porušení lesního zákona může dostat přistižená osoba blokovou pokutu až několik tisíc korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí