zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budeme vyrábět "umělou hmotu" z peří?

26.11.2012
Obecné
Budeme vyrábět  umělou hmotu  z peří?

O výrobu plastu bez použití ropy se pokoušelo už mnoho nadšenců. Málokterý z doposud vyrobených bioplastů ale vykazoval vlastnosti, které by zahrnovaly odolnost proti vodě či mechanickému tlaku. Minulý rok prezentoval tým amerických vědců z Univerzity v Lincolnu svou práci o novém plastu. Ten vykazuje velmi kvalitní vlastnosti a je vyroben z kuřecího peří!

"Bioplast z kuřecího peří je odolnější než jiné bioplasty."

Kuřecí a krůtí peří obsahuje velké množství keratinu, tedy bílkoviny, která je důležitou součástí našich vlasů, chlupů a nehtů. A právě tato bílkovina se ukázala být ideálním základem pro výrobu bioplastu. Výzkumníci peří nejdříve očistili, následně rozemleli a do vzniklého jemného prášku přidali chemikálii, jež spojuje molekuly keratinu do dlouhých řetězců a vytváří tak polymer.

Nový materiál je odolnější než doposud vyrobené bioplasty ze sojových bobů nebo škrobu. Jeho výhodou je relativně jednoduchá formovatelnost do podoby různých výrobků pod vlivem vyšších teplot (okolo 170 °C), protože jde o termoplast. A takto roztavit a přetvářet ho lze navíc mnohokrát. Tato novinka má také obrovskou výhodu v tom, že surovina, která byla pro její výrobu použita, je běžným odpadním materiálem.

ZDROJ: nazeleno.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí