zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální Priorita je o změnách v OPŽP

22.11.2012
Obecné
Aktuální Priorita je o změnách v OPŽP

Nové vydání Priority přináší informace o několika faktických změnách v administraci Operačního programu Životní prostředí. Jejich cílem je zrychlit čerpání prostředků z operačního programu. Jednou z nich je i doplněk Delegační dohody mezi MŽP a SFŽP ČR.

Dalším novinkám v Operačním programu Životní prostředí se ve svém komentáři věnuje Martin Petrtýl z Odboru fondů EU Ministerstva životního prostředí. Zmiňuje obnovení certifikace i chystanou propagační kampaň.

"Připravovaná kampaň na zvýšení povědomí o OPŽP u veřejnosti prošla v posledních měsících značnými změnami, které vedly k revizi jejího obsahu. To způsobilo zpoždění ve vyhlášení veřejné soutěže na realizátory slibované kampaně. Za to ale kampaň bude mnohem aktuálnější vzhledem k potřebám programu," například vysvětluje Petrtýl.

Priorita přináší i rozhovor s novým prvním náměstkem ministra životního prostředí Martinem Frélichem. Ten v něm mimo jiné hovoří o podobě budoucího operačního programu, který nahradí v příštím programovém období Operační program Životní prostředí, přičemž deklaruje, že jeho snahou bude co nejsnazší administrace. A nejen to. "Rádi bychom využívali i jiných nástrojů než jen dotací. Na mysli mám obrátkové financování projektů, kdy projekty podpoříme například formou zvýhodněných úvěrů. Přinese to několik výhod. Peníze se nám budou vracet, my je tedy budeme moci použít i pro další projekty. Žadatelé dále nebudou odkázáni jenom na dotace, které v některých případech mohou mít i negativní dopady," vysvětluje Frélich v rozhovoru, který se dotýká mnoha témat spojených s životním prostředí.

Číslo 9/2012

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí