zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malým českým říčkám pomohou Patronáty nad potoky

01.12.2012
Voda
Malým českým říčkám pomohou Patronáty nad potoky

Zhruba sto dvacet dětí i dospělých letos v Kadově u Blatné významně pomohly místnímu potoku. S heslem "Voda dává lidem život, pojďme jí ho společně vrátit" věnovali lidé z okolí města desítky hodin dobrovolnické práce, aby vrátili části toku přirozenou podobu. Je to první a hned úspěšný "Patronát nad potokem", který se v Česku podařilo dokončit. Odborně s akcí pomáhalo sdružení Arnika. Obnovený úsek vzali zdejší lidé do svého takzvaného patronství. Na místo se budou každoročně vracet a toku pomáhat. Patronáty nad potoky neboli revitalizace malých vodních toků dobře fungují například v sousedním Německu nebo na Slovensku.

Prohlédněte si fotogalerii z pilotního patronátu u nás >>

http://arnika.org/prvni-patronat-nad-potokem-mikrorevitalizace-kadov

Nevládní organizace chce tento způsob péče o životní prostředí "zabydlet" také v Česku. "Patronáty nad potoky jsou elegantní a účinné řešení dlouhodobě zanedbávaného stavu našich drobných potoků a řek," říká koordinátor patronátů Ing. Jakub Esterka z Arniky. "Je spousta úseků vodních toků, které jsou zbytečně znásilněny napřímením a prohloubením koryta, vybetonováním nebo jsou jinak kanalizovány. To je pro život ve vodě fatální. Stejně tak to ničí vodní režim krajiny a často jsou podobné regulace toku v rozporu protipovodňovou ochranou," doplňuje Esterka. Opevněná a narovnaná koryta řek urychlují tok vody v krajině, zhoršují průběh povodní, brání jejímu přirozenému čištění a ničí přirozená stanoviště organizmů vázaných na vodní prostředí. Příčné stavby zase znemožňují přirozenou migraci.

"Patronátní dobrovolnickou aktivitu na území naší obce velmi vítám, mladí lidé zde smysluplně pečují o potok a pomáhají tak zatraktivnit naše okolí," pochvaluje si starostka Kadova Vladimíra Tomanová. Model patronátů je v našich podmínkách snadno použitelný. Jednoduchá metodika umožňuje na vhodných úsecích malých toků nastartovat přírodní procesy tak, aby si příroda mohla pomoci sama.

Na základě pilotního patronátu a zkušeností z Německa připravuje nezisková organizace další projekty například v okolí Telče nebo v Krčském lese v Praze. Záměrem je rozšířit tento model na co nejširší spektrum lokalit. Lidé se tak mohou nejen aktivně zapojit do ochrany přírody, ale mají také možnost upevnit vztah ke konkrétnímu místu a lépe pochopit přírodní procesy.

Patronáty nad potoky také úzce souvisejí s naplňováním evropské Rámcové směrnice o vodách, kterou Česká republika ratifikovala. V ní jsme se zavázali jednak zlepšit kvalitu povrchových vod, což se podle Arniky za poslední dvě desetiletí daří. Na druhé straně se dlouhodobě nedaří zlepšit stav vodních toků, tedy co nejvíce přiblížit koryta toků jejich přirozené podobě. Cestu k tomuto cíli vidí nezisková organizace v projektu patronátů nad potoky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí