zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi vymysleli, jak se bránit při blackoutu

28.11.2012
Energie
Češi vymysleli, jak se bránit při blackoutu

Dvoutýdenní výpadek elektřiny by v každém kraji způsobil škody až 20 miliard korun. Češi ale vymysleli způsob, jak blackoutu čelit. Systém odpojí nedůležité spotřebiče a energii nasměřuje do strategických míst. Zařízení už funguje v Českých Budějovicích.

Český nápad umí ochránit města i továrny před následky výpadku elektřiny. V evropských měřítkách jedinečný projekt spočívá v tom, že při blackoutu odpojí nedůležité spotřebiče a ušetřenou energii směřuje do strategických míst."Je to vlastně takový nouzový přídělový provoz. Odborně se nazývá ostrovní systém. Dělí odběrová místa na pomyslné ostrovy, s nimiž lze přerušit spojení od nefunkční části přenosové soustavy," popisuje Ivan Beneš ze společnosti CityPlan, který projekt vedl.

Systém už dokonce reálně funguje v praxi, pilotně v čistírně odpadních vod v Českých Budějovicích. Právě na tomto příkladu se dá nejlépe popsat.

Výpadek elektřiny zachytí ve zlomku sekundy přístroje, které vědci vyvinuli. Ty odpojí čistírnu od veřejné elektrické sítě a přepnou na lokální zdroj, tedy na zásobování elektřinou z bioplynové kogenerační stanice. Přístroje zároveň odpojí spotřebiče, které nejsou bezprostředně nutné pro provoz čistírny. Ušetřená energie nakonec stačí nejen na její základní provoz, ale i na čerpadla pro pitnou vodu.

Pokud by se tedy Budějovice dnes ponořily do tmy, lidem poteče z kohoutku voda a město bude dál čistit odpadní vody. "Ten systém je kvalitní a dobře propočítaný. Naštěstí jsme ho mimo zkoušky nemuseli ještě naostro použít, ale závěry potvrzují jeho připravenost," uvedl ředitel Energetického ústavu České Budějovice František Mejta.

Autoři projektu jsou přesvědčeni, že svůj systém mohou instalovat ve veřejné distribuční síti měst, která mají vlastní zdroje energie, nejlépe teplárnu. Priority nouzového připojení, tedy koho a co při blackoutu odpojit, by pak měly kraje určit v krizovém plánu.

Blackout není jen virtuální hrozbou. Členové týmu spočítali, že škody při dvoutýdenním výpadku energie by se v každém kraji vyšplhaly až ke dvaceti miliardám korun.

AUTOR: Petr Weikert

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí