zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naše jediná želva - Želva bahenní (Emys orbicularis)

15.12.2012
Příroda
Naše jediná želva - Želva bahenní (Emys orbicularis)

Vzhled

Želva bahenní je jedinou přirozeně divoce žijící želvou na našem území. Lze ji nalézt ve většině zemí Evropy kromě Skandinávie, v severní Africe a Blízkém Východě. Tato želva je silně chráněna na většině tohoto území, Českou Republiku nevyjímaje. Mezi chovateli se vyskytuje poměrně často. Želva bahenní bývá řazena mezi želvy přechodného typu,tj. vlastně želvy bahenní (končetinami jsou podobné suchozemským želvám, tvarem krunýře zase vodním). Lze je zahlédnout přírodě v prohřátých bahnitých mělkých vodách.

Zimování

Přezimuje v bahně na dně. Období jejich aktivity spadá mezi duben a říjen, páří se v květnu a vejce kladou o měsíc později. Vejce (obvykle 3 až 16 kusů) kladou často poměrně daleko od vody. Mláďata se líhnou zhruba po 100 dnech, za chladného léta zůstávají v zemi a vylézají až na jaře. Dospělosti dosahují ve věku mezi 8 až 10 tety, samice dorůstají délky okolo 25 cm až 30 cm a samci okolo 15cm. Mohou se dožít až 120 let.


Potrava

Jídelníček této želvy se skládá z ryb, obojživelníků, žížal, mlžů a hmyzu. V zajetí přijímá živočišnou potravu občas kombinovanou vodními rostlinami nebo salátem. Potřebuje větší díl souše a místo na vyhřívání; zazimování není nezbytné.

Krásné foto najdete na: http://www.naturfoto.cz/zelva-bahenni-fotografie-1653.html

ZDROJ:http://plazi.webgarden.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí