zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená datová centra

07.03.2013
Energie
Zelená datová centra

Jistě znáte přísloví "Sejde z očí, sejde z mysli". Pokud naše čisté a chlazené datové centrum nemá kouřící komíny a ani vodovodní kanalizaci, je jednoduché zapomenout, že mohou mít výrazný vliv na životní prostředí.

Ve skutečnosti každá transakce datového centra vyžaduje energii a každé zakoupené IT zařízení bude třeba jednou zlikvidovat. Dokud se úspornost nestane prioritou, bude expandující globální IT kapacita vést k nedostatku zdrojů energie, nadměrné spotřebě neobnovitelných zdrojů a zvýšenému znečištění.

Krizový bod

Energetické požadavky
Většina datových center byla vybudována před rokem 2001, kdy tradiční kapacitní modely a technologická omezení nutily systémové architekty rozšiřovat kapacitu přidáváním nových prostředků, jeden server na každé pracovní zatížení, přičemž každé zařízení vyžadovalo vlastní podlahový prostor, napájení i chlazení. Tyto silážní architektury jsou samozřejmě neefektivní a vedou k nedostatečnému využívání zdrojů, vyšším nákladům na hardware a vyšší celkové spotřebě energie.

Prudký nárůst globálních požadavků na kapacitu IT hrozí překročením kapacitních schopností výroby energie, současně s tím čelíme zmenšujícím se energetickým zdrojům a potřebě ochrany životního prostředí.

Řešení

Řešení virtualizace a konsolidace
Virtualizační technologie IBM vám pomohou vykonat víc s menším počtem fyzických IT prostředků, snížit nároky vaší infrastruktury na energie při současném rozšíření kapacity a zvýšení flexibility.

Hardwarové prostředky, které podporují virtualizaci, nabízejí možnost fungovat jako mnohapočetná separátní virtuální zařízení a umožňují pracovním zatížením přistupovat k vyhrazeným virtuálním procesorům, I/O, paměti a úložnému prostoru.

Nová strategická datová centra IBM implementovala jako součást masivní interní transformace virtualizační strategie a řešení, a tím dosáhla mimořádných výsledků.

Krizový bod

eOdpad
Vzhledem k neustále chátrajícímu životnímu prostředí, zmenšujícímu se prostoru pro skládky a potřebě šetření omezenými prostředky je klíčovou otázkou i to, co děláme s naším každodenním odpadem.

Těžké kovy a jiné toxické látky, využívané při výrobě technologií, mohou z odpadu datových center (každoročně jde o vyhození miliony tun eOdpadu) udělat naléhavou záležitost.

Tím, jak rok od roku roste množství nakoupených - a později i likvidovaných - IT prostředků, stává se z eOdpadu jeden z klíčových problémů.

Řešení

Konzervace zdrojů a obnova prostředků
Virtualizace může snížit množství prostředků, potřebných na podporu datového centra, ale co můžete udělat se stárnoucím zařízením, kterého se potřebujete zbavit teď?

IBM může pomoci při vývoji zodpovědných ekologických plánů řízení eOdpadu.

ZDROJ: www.ibm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí