zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlídky budou šlapat na paty pytlákům na Šumavě

02.12.2012
Chráněná území
Hlídky budou šlapat na paty pytlákům na Šumavě

Skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA letos v zimě už třináctou sezónu vyrážejí do terénu v Pošumaví a na Šumavě, kde se vyskytují vzácní rysi a kam příležitostně zavítá i osamělý vlk. Hlídky mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí.

Tento víkend se téměř čtyřicítka dobrovolníků a dobrovolnic zúčastní úvodního školení, které proběhne v Prachaticích. Součástí školení jsou odborné přednášky zoologů i výcvik v terénu - na Libínském hřbetu.

Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populace rysů, kteří jsou na pokraji vyhubení. Ze čtrnácti rysů, jež v minulosti správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než 500 kusů.

Odborníci poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, pomůže zvířata chránit [1].

Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu vzácných šelem, které jsou důležité pro jejich ochranu. Dobrovolníci zaznamenávají nalezené stopy, trus nebo chlupy. Sádrové odlitky stop a další údaje slouží k určení konkrétního zvířete, které se v dané lokalitě pohybuje.

Vytváření elektronické mapy výskytu šelem na Šumavě je také předmětem diplomové práce, které se věnuje dobrovolnice rysích hlídek Michaela Sladová pod vedením vědců z Univerzity Karlovy.

Úvodní seminář pro nové rysí hlídky je již plně obsazen, ale Hnutí DUHA hledá další dobrovolníky, kteří se mohou přihlásit na:

o e-mailu rysi.hlidky@hnutiduha.cz
o telefonním čísle 737 318 535
o přímo online na www.selmy.cz

Petra Švambergová z Hnutí DUHA řekla:

"Samozřejmě nás těší obrovský zájem veřejnosti o ochranu šelem - o pomoc při rysích hlídkách je velká poptávka. Lidé tu poznají život vzácných rysů, pomohou je chránit a prožijí dny v překrásné šumavské přírodě."

"Dobrovolníci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, dostanou speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop."

"Rys ostrovid je nádherné zvíře a do našich lesů patří. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Je to důležité i pro zdraví našich lesů. Rysové totiž regulují početnost srnců. Přemnožená srnčí a jelení zvěř dnes spásá většinu mladých buků i jedliček, a brání tak obnově smíšených lesů v místě současných smrkových monokultur."

Hnutí DUHA může žurnalistům domluvit reportáž přímo ze školení nebo z průběhu rysích hlídek.


Kontakt: Petra Švambergová, telefon 737 318 535, email petra.svambergova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí