zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Exkurze organizované muzeem Středních Brd

18.01.2013
Ekologické vzdělání a výchova
Geologie
Exkurze organizované muzeem Středních Brd

Exkurze jsou vhodné pro školy (výklad přizpůsoben věku a znalostem žáků a studentů) i pro turistické výpravy. Minimální počet účastníků je 10 platících osob. Cena za osobu: 30,- Kč. Trasu prohlídek je možné po dohodě modifikovat. Údaje o občerstvení jsou pouze informativní a občerstvení není zahrnuto v ceně exkurze.

V případě zájmu volejte, prosíme, mob. 737 329 534, RNDr. Lang

1. Geologické zajímavosti okolí Strašic

Téma: morfologie, geologie, mineralogie, paleontologie, báňská historie

Polodenní pěší exkurze. Exkurzi je nejlépe uskutečnit na podzim, případně na jaře, kdy nejsou oseta pole a terén nekryje zelená vegetace. Návrší u sv. Vavřince s výkladem o geologických poměrech ve Strašicích a okolí a ukázkou stop po prospekci a dolování železných rud. Návštěva lokality mezi Strašicemi a Těněmi, zde výklad o dekorativních železitých křemenech spojený s jejich hledáním v terénu. Návštěva polí u rybníka Tisý s výkladem o šáreckých vrstvách ordoviku a výskytu křemitých konkrecí obsahujících fosilní materiál (zkameněliny), tzv. "rokycanských kuličkách". Sběr konkrecí.

Po exkurzi možné občerstvení v hostinci U Andělů ve Strašicích.

2. Po stopách černého zlata pod Brdy

Téma: morfologie, geologie, paleontologie, báňská historie

Pěší exkurze na půl dne. Stanice ČD Mirošov na bývalém dole Margarette s výkladem přehledné historie mirošovských uhelných dolů; mirošovská uhelná dráha, historická regulace Skořického potoka u bývalého dolu Boží požehnání; Lom Nad Planinou s výkladem geologie mirošovské uhelné pánve; odval dolu Antonín na Janově s možností sběru karbonských fosilií, důl č. 14; zaniklý rudní revír Na rudě, výstup na vrch sv. Vojtěcha s výhledem na údolí Klabavy (Padrťského potoka) a Rokycanskou kotlinu.

Občerstvení možné v restauraci Na statku.

3. Kterak železo z moře do Rokycan přišlo

Téma: morfologie, geologie, paleontologie, obecná historie, báňská historie

Pěší exkurze cca 6 hodin, věnovaná dějinám těžby a zpracování železných rud v režii královského města Rokycan. Zřícenina klabavského hradu, výklad dějin obcí Klabava a Ejpovice; Přírodní památka rokle Starý hrad s výkladem o geologii a paleontologii ordovických klabavských vrstev; starý dub, výklad o plouživých pohybech svahu; Bývalá železárna královského města Rokycan v Klabavě, výklad o historii zpracování železných rud v Klabavě; regulované koryto Klabavy; Ejpovické jezero - bývalý povrchový důl na železné rudy, výklad o geologii a paleontologii ordovických šáreckých a dobrotivských vrstev a o těžbě a zpracování železných rud do jejího ukončení; přírodní památka Ejpovické útesy - výklad o geologii a paleontologii svrchního proterozoika.

Občerstvení možné v restauraci v Ejpovicích (není zahrnuto v ceně).

4. Od úsvitu života do středověku

Téma: geologie, paleontologie, obecná historie, báňská historie

Exkurze na půl dne věnovaná nejstarším neozbrojeným okem viditelným fosilním pozůstatkům v ČR v okolí Příkosic a zbytkům středověkého hradu Homberk. Příkosice - Dlouhá skála (Pranty), výklad o barrandienském svrchním proterozoiku spojený s hledáním fosilních stromatolitů v úpatní suti; pěší přesun přes Příkosice, submarinní vulkanismus v proterozoiku (vrch Přecek), výklad o dějinách vsi; zbytky zříceniny hradu Homberk, výklad o historii hradu a pozůstatcích těžby železných rud.

Občerstvení nutné vzít s sebou.

5. Mirošovské baroko

Téma: obecná historie, kunsthistorie, péče o kulturní dědictví, petrografie

Pěší exkurze cca 2,5 hodiny. Mirošovský zámek (návštěva interiéru není zahrnuta v ceně); kostel sv. Josefa, výklad o historii města Mirošova; mirošovské barokní sochy a sousoší s výkladem o jejich historii a restaurování.

Občerstvení možné v hotelu nebo v restauraci Na zámecké.

6. Do přírody i středověku údolím Kornatického potoka

Téma: Morfologie, geologie, botanika, ochrana přírody a krajiny, obecná historie

Půldenní exkurze. Zřícenina gotického hradu Lopata, výklad o historii; Přírodní rezervace Zvoníčkovna - pozůstatky staré dubohabřiny s výskytem mokřadní flóry (kokořík obecný, kokořík vonný, upolín nejvyšší, rybníček Mydlný, osobnost zahradníka a muzejního kustoda F. X. Franze - výklad; zříceniny středověké tvrze Mydlná, historický výklad.

Občerstvení s sebou.

Nabídka exkurzí a vycházek ke stažení ve formátu pdf (pravé tlačítko a "uložit cíl/odkaz jako...")

ZDROJ:http://www.muzeumstrasice.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=86

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí