zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veronica: Kupte si jedličku v květináči

14.12.2012
Obecné
Veronica: Kupte si jedličku v květináči

Projekt Vánoční stromky - stromy pro život vznikl v roce 1998 ve spolupráci Veroniky, Lipky a Hnutí Duha v Brně. Myšlenka projektu spočívá v předvánočním prodeji jedlí bělokorých v květináči, které po Vánocích zůstanou na zahrádkách a nebo se vysazují do lesů v okolí. Nabízíme tak alternativu živých vánočních stromečků k řezaným, aby lidé mohli využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou naší původní dřeviny jedle bělokoré. Stáhněte si příručku Vánoční stromky, která s Vám pomůže zorganizovat prodej vánočních jedliček i u Vás.

Co možná nevíte o jedličce

Jedle bělokorá (Abies alba) e náš původní druh jehličnaté dřeviny, který z našich lesů téměř vymizel.Kdysi bývala naší nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou. Zaujímala 15 - 20 % rozlohy našich lesů. Jedle patřila k našim nejmohutnějším stromům. Historické prameny udávají jedlové velikány vysoké až 60m. Doma byla od pahorkatin až po hory.

Jedle však nedokázala vzdorovat změnám, které do krajiny přinesl člověk. Na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky 2,8 %. V roce 1990 už to bylo pouze 1,3 %.

Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí - bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků.

Od druhého ročníku prodeje jsou jedličky navíc s certifikátem FSC - tato certifikace je obdobou označování produktů ekologického zemědělství - zdravých potravin pocházejících z šetrně a udržitelně obhospodařované půdy. Více čtěte na:http://www.veronica.cz/?id=365

ZDROJ:www.veronica.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí