Čtvrtek, 25. dubna 2024

Na Mendelovu stanici v Antarktidě zamíří dvacetičlenná expedice

Na Mendelovu stanici v Antarktidě zamíří dvacetičlenná expedice

V poslední den roku vyjede do Antarktidy na Mendelovu polární základnu, kterou vlastní a provozuje brněnská Masarykova univerzita, dvacetičlenná expedice. Je to nejpočetnější skupina, která byla za uplynulých sedm let, co je stanice v provozu, na jih vyslána. ČTK to dnes řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Základem týmu je 14 vědců. Zbytek tvoří hlavně specialisté starající se o provoz stanice.

S vědci odjedou do Antarktidy i dva odborní asistenti, správce stanice, dva technici zodpovědní za údržbu a specialista na obnovitelné zdroje, který pomůže s instalací fotovoltaických panelů na stanici. Do výpravy se začlení i pracovník Vysokého učení technického v Brně a člen České geologické služby.

Vědci budou mimo jiné zkoumat lokální klimatické podmínky odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měřit a hodnotit rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy.

Budou také měřit a modelovat škodlivé UV záření během každoročního úbytku stratosférického ozonu nad Antarktidou. Navážou na dosavadní výzkum, při němž sledují vliv drsných klimatických podmínek na tamní vegetaci. Zaměří se také na biodiverzitu mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb.

Expedice se tradičně koná pouze v období, kdy je sice v republice zima, ale kdy v Antarktidě vrcholí léto. Tým se přepraví na základnu, nesoucí jméno slavného brněnského vědce a genetika, z Patagonie chilským ledoborcem Almirante Oscar Viel.

Vědecký výzkum v Antarktidě se zaměřuje na tzv. antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec. Vědci sledují, jak se na nich uchycuje život v podobě řas a lišejníků. Zabývají se výzkumem klimatu, sledují a pečlivě zaznamenávají změny počasí. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Vladimír Klepáč

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů