zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NKÚ zjistil nedostatky u dotací na omezování znečištění

19.12.2012
Šlendryján
NKÚ zjistil nedostatky u dotací na omezování znečištění

V části dotačního programu Životní prostředí zaměřené na omezování průmyslového znečištění a rizik ekologických havárií zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) řadu koncepčních nedostatků. Mezi kontrolovanými příjemci dotací chybovala nejzávažněji společnost ISATech tím, že podepsala smlouvu o dílo za 6,4 milionu korun s uchazečem, který nepředložil kompletní nabídku. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.
Kontrola se týkala let 2008 až 2011. Prověřovala ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP), které se dělí o řízení programu, administraci a kontrolu projektů, a také 13 příjemců dotací za celkem 280 milionů korun.

Koncepční nedostatky našli kontroloři například v závazné dokumentaci operačního programu, v nastavení jeho ukazatelů nebo hodnoticích kritériích ve výzvách k žádostem o dotace. V dokumentaci programu byly například shodně nastaveny cíle a přímé přínosy, které by ale totožné být neměly, uvedl úřad.

Mezi koncepční dokumenty zpracovávané MŽP k omezování průmyslového znečištění náleží Státní politika životního prostředí ČR, jejíž platná verze ale v době kontroly letos v srpnu neexistovala, uvedl NKÚ. "Vzhledem k významu životního prostředí v ČR a jeho nadnárodnímu charakteru je nezbytné přijmout takové kroky, které by vedly ke schválení nové státní politiky životního prostředí," dodal úřad.

Pardubická společnost ISATech podle NKÚ dostatečně přesně nevymezila předmět dotované veřejné zakázky a z tendru následně nevyřadila uchazeče, který nesplnil podmínky. S ním pak uzavřela smlouvu o dílo, která nekorespondovala se zadávací dokumentací, ani s jeho nabídkou "Skutečnosti nasvědčující porušení rozpočtové kázně oznámil NKÚ příslušnému správci daně," sdělil úřad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí