zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud zamítl žalobu firem vyloučených z tendru na ekologické škody

07.01.2013
Sanace, staré zátěže
Soud zamítl žalobu firem vyloučených z tendru na ekologické škody

Krajský soud v Brně zamítl žalobu firem P-D Industriegesellschaft a Stavoprogres Brno, které se u soudu bránily svému vyloučení z mnohamiliardového tendru ministerstva financí na sanaci ekologických škod. Žádost firem už dříve zamítl i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jeho rozhodnutí z ledna 2011 nyní soud potvrdil. ČTK to řekl soudce Petr Šebek.

Vláda celou zakázku v prosinci 2011 zrušila. Odmítla schválit smlouvu se společností Marius Pedersen Engineering, která nabídla v soutěži nejnižší cenu 56,8 miliardy Kč.

Firmy P-D Industriegesellschaft a Stavoprogres Brno se obrátily na soud a předtím na ÚOHS, protože nepovažovaly rozhodnutí zadavatele o námitkách podaných proti jejich vyloučení za učiněné v souladu se zákonem.

Podle zákona o veřejných zakázkách musí být návrh na přezkoumání rozhodnutí zadavatele doručen ÚOHS a ve stejnopisu zadavateli.

"Tuto povinnost však žalobci nesplnili, neboť stejnopis návrhu na zahájení řízení ve stanovené lhůtě nedoručili zadavateli, ale jen úřadu. Úřad tedy zcela v souladu se zákonem řízení o jejich návrhu zastavil," uvedl Šebek.
Do závěrečné fáze tendru postoupili tři zájemci. Druhý Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun.

Zrušený tendr se týkal přibližně 600 lokalit po celé zemi. Byl to například areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále šlo třeba o Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia. Největší garance se týkají společnosti OKK Koksovny Ostrava.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí