zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejhezčí energeticky úsporné stavby

03.02.2013
Ekologické stavění, bydlení
Nejhezčí energeticky úsporné stavby

První mezinárodní srovnání českých a slovenských architektonicky, konstrukčně a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2012 zná své vítěze...

V kategorii rodinné domy se architektonicky a energeticky výjimečnou stavbou v ČR a SR stal rodinný dům ve Vonoklasech (Středočeský kraj). Mezi bytovými domy porota vyhodnotila jako vítěze stavbu energeticky pasivní vily Pod Altánem v Praze - Strašnicích. Nejlepší česko-slovenskou energeticky efektivní nebytovou stavbou byla vybrána pasivní administrativní budova Otazník v Ostravě a za nejúspěšnější počin v kategorii rekonstrukce porota vyhlásila rekonstrukci národní kulturní památky Gynekologicko-porodnického centra nemocnice KOCH v Bratislavě. Napříč kategoriemi byla z přihlášených vyhodnocena také nejlepší česko-slovenská dřevostavba, kterou se stal nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích (Trenčínský kraj).

Do prvního ročníku soutěže Building Efficiency Awards se od 14. března, kdy byla soutěž vyhlášena, do 31. července 2012 přihlásilo celkem 141 staveb a 24 studentských projektů z České a Slovenské republiky. Z nich odborná porota na konci srpna vyhodnotila a vybrala 26 vítězů regionálních kol (17 staveb z Česka a 9 ze Slovenska), kteří se utkali v česko-slovenském finále.

"Z hlediska počtu zúčastněných staveb i jejich kvality se Building Efficiency Awards již ve svém prvním ročníku zařadila mezi vůbec nejúspěšnější soutěže ČR a na Slovensku a řadu již zavedených obdobných podniků dokonce předčila. A to nemluvím o zcela ojedinělém srovnání mezi ČR a SR," říká zástupce generálního partnera soutěže skupiny Saint-Gobain Libor Urbášek z divize Isover.

VÝSLEDKY BEFFA 2012

Rodinné domy

1. Rodinný dům Vonoklasy

Kraj: Středočeský

Investor: Jana a Ladislav Trpákovi

Autor: UNIT architekti/Jiran Kohout architekti - Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran

Rodinný dům ve Vonoklasech dosahuje velmi nízkých nákladů na energie, blížících se pasivnímu energetickému standardu. Pro vytápění objektu je navržena kombinace podlahového topení s rekuperací a nástěnných radiátorů s rekuperací. Jako zdroj energie slouží tepelné čerpadlo se zemním kolektorem a ploché solární kolektory umístěné na ploché zatravněné střeše. Stavba je ohleduplná k životnímu prostředí i dalšími prvky. Veškerá dešťová voda je zachycována v podzemních nádržích, z kterých se dále používá na splachování WC, zalévání zahrady a doplňování vody do jezírka. Splašková voda je biologicky filtrována a následně ze zemní nádrže používána na zavlažování trávníku. Porota ocenila zdařilou kombinaci ohledu k životnímu prostředí s esteticky vytříbeným architektonickým řešením.

2. Nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích

Kraj: Trenčínský

Architekt: Pavol Pokorný, Pokorny architekti

Investor: Miroslav Gašpárek

3. Nízkoenergetický RD dům Hector v obci Myslinka v okrese Plzeň-sever

Kraj: Plzeňský

Architekt: Ing. arch. Libor Holečko, Ing. arch. Jiří Plašil

Realizace: Bahal ČR, a.s.

BYTOVÉ DOMY

1. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze - Strašnicích

Kraj: Praha

Investor: JRD s.r.o.

Architekt: Aleš Brotánek, Jan Praisler, AB ateliér

Bytová vila Pod Altánem ukazuje důmysl architektů, kteří dokázali skloubit polohu domu v městském prostředí s již ustálenou, ale rozmanitou urbanistickou strukturou a řadou stavebně-technických omezení s energetickými nároky pasivního energetického standardu (měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh/m2/rok dle PHPP). Vila svým konceptem a architekturou navazuje na prvorepublikovou tradici městských bytových vil se zahradou. Její estetické ztvárnění, vyrůstající z potřeb a vztahů daných usazením do prostředí, tak dovršuje pozitivní dědictví funkcionalismu 30. let, ke kterému patří i funkční hospodaření s energií.

2. Nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus ve Strašnicích na Praze 10

Kraj: Praha

Architekt: Podlipný Sladký architekti s.r.o.

Investor: JRD s.r.o.

3. Projekt X-LOFT - nízkoenergetický bytový dům na Praze 8

Kraj: Praha

Investor: Design Development CZ s.r.o.

Architekt: Masák & Partner s.r.o.

NEBYTOVÁ BUDOVA

1. Pasivní administrativní budova Otazník

Kraj: Moravskoslezský

Projektant: Ing. arch. Radim Václavík, ATOS-6 s.r.o.

Investor: INTOZA s.r.o.

Administrativní budova Otazník je vzorovým příkladem stavby v tzv. pasivním energetickém standardu, tedy stavby s minimálními náklady na tepelnou energii (měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP činí 11,5 kWh/m2.a). Byl v ní uplatněn efektivní systém řízeného větrání a využity obnovitelné zdroje energie pro vytápění, ohřev teplé vody a případné chlazení v letních měsících. Před přílišným tepelným ziskem ze slunečního svitu v létě a pro omezení nočních tepelných ztrát v zimě jsou okna opatřena účinným venkovním stíněním s regulací. Porota vedle výjimečných energetických vlastností ocenila také estetický vzhled budovy a především její využití pro propagaci energetického stavění.

2. Univerzitní knihovna UKF v Nitře - II. etapa

Kraj: Nitranský

Autoři: Ing. L'ubomír Holejšovský, Ing. arch. Vladimír Jarabica

Investor: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

3. Nízkoenergetická budova Mateřské školy Úšovice v Mariánských Lázních

Kraj: Karlovarský

Investor: Město Mariánské Lázně

Autorský návrh: Ing. arch. Jakub Masák, Ing. arch. Petr Němejc

REKONSTRUKCE

1. Rekonstrukce národní kulturní památky Gynekologicko-porodnického centra nemocnice KOCH v Bratislavě

Kraj: Bratislavský

Investor: R2, s.r.o.

Architekt: Ing. arch. Viktor Šišolák, Ing. arch. Dušan Dinaj

Citlivou a technicky náročnou rekonstrukcí se podařilo objekt národní kulturní památky přeměnit na nadstandardně funkční moderní zdravotnické zařízení, které splňuje nejvyšší uživatelské a provozní nároky. Budova disponuje nejmodernějšími způsoby vytápění, chlazení, vzduchotechniky či náhradního zdroje energie atp. Přínosem je také uplatnění náročného a efektivního technického řešení zateplení národní kulturní památky, který budově Gynekologicko-porodnického centra zajišťuje úspory energie a příjemné vnitřní prostředí. Architektonické ztvárnění přístavby pomocí skleněných reflexivních ploch nápaditě odráží zeleň i barevnou strukturu Kochova sanatoria a přirozeně tak propojuje budovu s okolním prostředím Kochovy zahrady.2. Záchrana gotického hradu v Soběslavi a jeho nové využití pro městskou knihovnu

Kraj: Jihočeský

Projektant: Ing. arch. Jaromír Kročák

Investor: Město Soběslav

3. Rekonstrukce a dostavba Grand Hotelu Kempinski High Tatras - Štrbské Pleso

Kraj: Prešovský

Autor: Cerno+Architekten, Dipl. Ing. arch. Akad. arch. Peter Černo, Dipl. Ing. arch. Martin Černo, Dipl. Ing. arch. Gianfranco Maio

Investor: KÚPELE ŠTRBSKÉ PLESO, a.s.

DŘEVOSTAVBA

1. Nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích

Kraj: Trenčínský

Architekt: Pavol Pokorný, Pokorny architekti

Investor: Miroslav Gašpárek

Víkendový dům v Nosicích představuje velmi moderní, esteticky vkusné a architektonicky nápadité pojetí klasické srubové dřevěnice. Současně a přitom velmi útulně působí jak exteriér, tak dřevěný interiér domu. Dům nabízí v přízemí s vnějším grilem propojené átrium, wellness část (se saunou a hottubem), obytnou část s jídelnou a v poschodí dvě ložnice. Dřevostavba má velmi nízké náklady na energie a splňuje nízkoenergetický standard. O vytápění domu se přitom starají stylová kachlová kamna.

2. Dřevostavba RD v pasivním standardu v obci Rozhanovce

Kraj: Košický

Architekt: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár

Investor: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár .... s rodinami

3. Nízkoenergetická budova Mateřské školy Úšovice v Mariánských Lázních

Kraj: Karlovarský

Investor: Město Mariánské lázně

Autorský návrh: Ing. arch. Jakub Masák, Ing. arch. Petr Němejc

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí