zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenská vláda podpořila výstavbu ropovodu do Rakouska

11.01.2013
Energie
Slovenská vláda podpořila výstavbu ropovodu do Rakouska

Slovenská vláda dnes podpořila projekt výstavby nového ropovodu do Rakouska, který má zvýšit objem přepravované ropy přes Slovensko a v případě výpadků dovozu suroviny z Ruska zajistit dodávky do země ze západní Evropy. Ekologičtí aktivisté upozornili na riziko ohrožení životního prostředí, kriticky se proti projektu staví i bratislavská rafinerie Slovnaft.

Výstavba zhruba 80 kilometrů dlouhého potrubí, kterým se rafinerie ÖMV v rakouském Schwechatu napojí na slovenskou část ropovodu Družba, má zvýšit vytíženost Družby, jež se pohybuje kolem poloviny přepravní kapacity. Tím by stouply i příjmy slovenského přepravce ropy Transpetrol.

Bratislava také počítá s tím, že přes nový ropovod by země, která je nyní prakticky závislá na dovozu ropy z Ruska, mohla získat přístup k alternativním dodávkám. "Kvůli bezpečnosti potřebujeme mít dodávky diverzifikovány," řekl novinářům ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Dodal, že trasa ropovodu by měla být známá do konce roku.

Občanští aktivisté dlouhodobě upozorňují na možná ekologická rizika v případě poruchy na ropovodu. "Ropovod bude několikanásobně chráněn, riziko úniku ropy do přírody bude minimální," reagoval pro list Pravda bývalý šéf dozorčí rady Transpetrolu Karel Hirman.

Projekt výstavby ropovodu mezi Slovenskem a Rakouskem s nevolí sleduje slovenská rafinerie Slovnaft, která patří do skupiny maďarského koncernu MOL. Zástupci Slovnaftu už v minulosti tvrdili, že nové potrubí přinese výhody Rakousku, a nikoliv Slovensku.

Nynější ropovody v Rakousku, Itálii a Německu, na které se má slovensko-rakouský ropovod napojit, by podle kritiků kapacitně nepostačovaly na plnohodnotné zajištění dodávek ropy na Slovensko. Český přepravce ropy Mero loni uvedl, že projekt ropovodního propojení mezi Rakouskem a Slovenskem pozorně sleduje i s ohledem na to, aby neohrozil energetickou bezpečnost ČR.

Slovnaft spolu s MOL a Transpetrolem mezitím spustil přípravy na modernizaci ropovodu Adria mezi Slovenskem a Maďarskem, který by měl po úpravách být schopen plně pokrýt slovenskou spotřebu ropy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí