zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smogová situace v Pekingu dosáhla rekordně nebezpečných hodnot

13.01.2013
Ovzduší
Urbánní ekologie
Smogová situace v Pekingu dosáhla rekordně nebezpečných hodnot

Smogová situace v Pekingu se dnes dál zhoršila. Úřady vyzvaly 20 milionů obyvatel metropole, aby vycházeli z domovů jen v nejnutnějších případech, nemocní a děti pak vůbec ne. Navzdory tomu, že hodnoty znečištění ovzduší v Pekingu už přes tři dny překračují nebezpečné limity, ale nebyl ve městě vydán zákaz provozu aut ani žádná omezení výroby v továrnách, napsala agentura DPA.

Index škodlivých látek v ovzduší na americkém velvyslanectví v Pekingu dnes vyšplhal přes rekordní hranici 600 mikrogramů na metr čtvereční. Odpoledne místního času bylo u obzvláště zdraví škodlivého polétavého prachu dosaženo dokonce čísla 699. "To jsem ještě nikdy nezažil," řekl jeden z obyvatel metropole, který tento index sleduje už mnoho let. Dříve končila stupnice americké ambasády vždy na 500. Jen při koncentraci nižší než 50 je přitom vzduch považován za "dobrý", vyšších než 300 už za "nebezpečný".

Lékaři varují, že extrémně vysoké koncentrace škodlivých látek v ovzduší Pekingu a dalších měst v severní Číně mohou vyvolat mozkovou mrtvici, onemocnění srdce, dýchací problémy, poškození plodu nebo rakovinu.

Čína loni v létě vyzvala zahraniční velvyslanectví v zemi, aby přestala zveřejňovat svá vlastní měření kvality ovzduší na čínském území. Tato výzva byla v zahraničí pochopena jako jasná narážka na činnost americké ambasády, která pravidelně informuje na twitteru o smogové situaci v Pekingu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí