zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústecký kraj se bude snažit o zápis Českého Švýcarska do UNESCO

27.01.2013
Chráněná území
Ústecký kraj se bude snažit o zápis Českého Švýcarska do UNESCO

Ústecký kraj chce obnovit snahu o zápis Národního parku České Švýcarsko na seznam světového dědictví UNESCO. Cílem je zvýšit pozitivní povědomí o regionu v Česku i v zahraničí. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Stanislav Rybák (KSČM).

O zapsání Českého Švýcarska na seznam se začalo mluvit už při vyhlášení národního parku v roce 2000. "V roce 2007 tuto snahu podpořilo zastupitelstvo a poté také ministerstvo životního prostředí. Teď se rada rozhodla o aktivní propagaci projektu," uvedl Rybák. "Chceme přilákat turisty a zviditelnit region," dodal.

Nejmladší český národní park je znám především svými skalními městy a věžemi z pískovce, které jsou obklopené rozmanitou přírodou. Naučná stezka Jetřichovické skály v Českém Švýcarsku obsadila loni v listopadu sedmé místo při hlasování o nejlepší české výletní místo. Vítězem hlasování se stal zámek Lednice na Břeclavsku.

České Švýcarsko o zápis jedinečné pískovcové krajiny do seznamu UNESCO usiluje spolu se Saským Švýcarskem. O společný zápis se chce ucházet také celkem zhruba 50 pozůstatků báňské činnosti v Krušných horách na obou stranách hranice.

Ústecký kraj, stejně jako třeba Liberecký, Plzeňský či Karlovarský, žádnou památku UNESCO nemá. O zařazení na seznam čekatelů usiluje mimo souboru hornických památek a Českého Švýcarska také Terezín jako unikátní barokní pevnost nebo technické památky pro sušení a skladování chmele v Žatci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí