zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NSS zamítl kasační stížnost proti skladu vyhořelého paliva

18.01.2013
Odpady
Atomová energie
NSS zamítl kasační stížnost proti skladu vyhořelého paliva

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost občanského sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín proti rozsudku Městského soudu v Praze. Ten nevyhověl žalobě sdružení proti stavebnímu povolení na sklad vyhořelého jaderného paliva. ČTK to zjistila z webu NSS.

NSS dal za pravdu městskému soudu, podle něhož bylo sdružení účastníkem řízení neoprávněně, a nemohlo v něm být tedy nositelem žádných práv, která by mohla být vydaným stavebním povolením dotčena. Jako správný potvrdil NSS výrok, že sdružení, která hájí ekologické zájmy, mohou vystupovat v předcházejících fázích povolovacích procesů, tedy při územním řízení a procesu hodnocení vlivů stavby na životní prostředí.

Sklad začal fungovat od září 2010 ve zkušebním provozu, stavbení povolení vydal jihočeský krajský úřad už v dubnu 2008 a už tehdy proti němu sdružení podalo odvolání. Podle něj mělo územní řízení zásadní nedostatky. Například nezhodnotilo vlivy všech v místě působících jaderných zařízení na životní prostředí, přírodu, lidské zdraví a krajinu a nezabývalo se hodnocením dopadů těžké havárie jaderného zařízení. Podle ministerstva pro místní rozvoj byly všechny tyto námitky i námitky ostatních občanských sdružení řádně vypořádány a krajský úřad rozhodl v souladu s právními předpisy.

Sklad začal Temelín připravovat v roce 2001. Období mezi tím trvalo povolovací řízení, stavbě skladu i provozování kontejneru předcházela také řada zkoušek a kontrol. Do skladu vyhořelého jaderného paliva energetici umístili v roce 2010 první kontejner Castor, v němž je 19 vyhořelých palivových souborů. Do skladu se vejde 152 obalových souborů se 1370 tunami uranu. Sklad bude stačit na 30 let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí