zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rakouský ministr ekologie kritizoval český souhlas s Temelínem

21.01.2013
Atomová energie
Politika
Rakouský ministr ekologie kritizoval český souhlas s Temelínem

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich ostře zkritizoval dnešní rozhodnutí českého ministerstva pro životní prostředí, které vydalo souhlasné stanovisko k dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Ve svém prohlášení uvedl, že plánovaná stavba je obrovským krokem zpět. Zdůraznil také, že rozšíření elektrárny se Rakušanů bezprostředně týká, a proto musejí mít možnost do této věci mluvit.

"Tato plánovaná výstavba je obrovským krokem zpět ve společné energetické a ekologické politice. Pochybnosti a námitky rakouských občanů a občanských sdružení se při stavbě Temelína jednoduše nesmějí zametat pod koberec. Budeme jí bezprostředně dotčeni, a musíme proto mít možnost o ní spolurozhodovat! Naléhám na to, aby ze strany českých úřadů byly dodržovány mezinárodní a evropské standardy," citovala z Berlakovichova prohlášení agentura APA.

České ministerstvo rozhodlo, že projekt na stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny vyhověl požadavkům pro dopady na životní prostředí. Zároveň ale stanovilo 90 podmínek, které musí energetická společnost ČEZ při realizaci projektu respektovat. Investor nyní bude moci přistoupit k dalším správním krokům nutným pro dostavbu, kterými jsou žádosti o vydání správního rozhodnutí a stavebního povolení. Státní úřad pro jadernou bezpečnost pak bude muset vydat povolení k umístění jaderného zdroje.

Berlakovich usiluje o to, aby česká strana umožnila zahraničním účastníkům podílet se na dalších schvalovacích procedurách. "Nejvyšší možná bezpečnost obyvatel je jednoznačnou maximou, jaderný oblak se před žádnou státní hranicí nezastaví," uvedl rakouský ministr.

Rakouská ekologická organizace Global 2000, která proti Temelínu dlouhodobě vystupuje, současně dnes upozornila, že přes pozitivní posudek českého ministerstva není cesta k realizaci nových bloků zdaleka otevřená. "Posudek o dopadech na životní prostředí ještě žádnou jadernou elektrárnu nepostavil. Vzhledem k enormnímu rozpočtu ve výši deseti až dvanácti miliard eur je velmi nepravděpodobné, že by ČEZ takovou sumu na kapitálovém trhu získal," napsalo sdružení ve svém prohlášení a zdůraznilo, že bez masivní finanční podpory státu se s dokončením stavby nedá počítat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí