zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Platan javorolistý (Platanus acerifolia)

10.03.2013
Příroda
Platan javorolistý (Platanus acerifolia)

Česky: Platan javorolistý
Latinsky: Platanus acerifolia, Platanus hispanica
Anglicky: American Sycamore, London Plane Tree
Francouzsky: Platane m.
Německy: die Platane
Řád: Hamamelidales
Čeleď: Hamamelidaceae (platanovité)
Znaky: Strom dorůstající výšek i přes 30 m a tloušťky přes 2 m. Nejrozšířenější je evropský platan. Vytváří rozložitou korunu. V mládí má kůru hladkou, ve stáří tenkou borku odlupující se na podzim ve vlhkých deskovitých šupinách. Střídavé, kuželovité, k větévce přitisklé pupeny se směrem nahoru zmenšují. Listy jsou střídavě postavené, dlanitě laločnaté, dlouze řapíkaté, řídce zubaté.
Květ: Kvete v dubnu a v květnu. Květy jsou uspořádány v kulovitých květenstvích.
Plod: Plod je kuželovitě přišpičatělá nažka, má dlouhé chmýří. Dozrává v listopadu. Při dozrávání se plody rozpadají a chlupy z nich se rozlétají do okolí, stejně tak se uvolňují chlupy i z mladých listů. Oboje chlupy mohou u citlivých lidí vyvolat alergické záněty očních spojivek a dýchacích cest. Zásadně nelze doporučit platan do blízkosti dětských hřišť.
Výskyt: Je poloslunnou dřevinou, náročnou na úrodnost a vlhkost půdy. Nejlépe roste podél řek a potoků. Vyskytuje se v jihovýchodní a jihozápadní Asii, Severní a Střední Americe. V Austrálii se nevyskytuje. V ČR roste v parcích a zámeckých zahradách.
Další informace: Platanové dřevo se používá v truhlářství k výrobě vysoce kvalitního nábytku. Byl a je často vysazován jako solitéra do parků a zámeckých zahrad po celé republice.

Foto:http://www.pyly.cz/detail-rostliny/platan-javorolisty

ZDROJ: www.pyly.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí