zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Plzni už nejezdí tramvaje s nemoderní odporovou výstrojí

01.02.2013
Doprava
V Plzni už nejezdí tramvaje s nemoderní odporovou výstrojí

Plzeň se ke konci roku stala historicky prvním městem, provozujícím tramvajovou dopravu v České Republice, kde byl díky postupné modernizaci všech vozidel definitivně ukončen provoz klasických tramvají typu T3 s odporovou výzbrojí.

Kromě nástupu moderní elektronické výzbroje a pohonů, montovaných při modernizacích do těchto tramvají za účelem zvýšení komfortu jízdy a v neposlední řadě značné úspory elektrické energie (až 30%), se již od tohoto dne běžní cestující nesetkají v plzeňské MHD například s klasickými laminátovými sedačkami ve tvaru "vajíčka", původním pantografovým sběračem proudu na střeše vozu a dalšími podobnými detaily.

Od roku 1964 do roku 1987 bylo do Plzně postupně dodáno 127 vozů řady T3 v různých modifikacích a byla jim přidělena čísla 160-287. Některé z nich prošly důkladnou modernizací, při které byla kompletně opravena skříň vozu a hlavně dosazena zcela nová, moderní elektrická výzbroj na bázi polovodičů, ostatní postupně prochází ještě rozsáhlejší modernizací, při které je zcela nahrazena vozová skříň za novou, která již například mimo jiného poskytuje ve střední části i bezbariérový přístup pro občany se sníženou pohyblivostí a maminky s kočárky.

Tramvaj 187 byla vyrobena v roce 1974 a do současné chvíle po Plzni najezdila s cestujícími cca 1 745 000 km. Jelikož tramvaje řady T3 (mající svůj prazáklad v tramvajích z USA) z produkce Tatry Smíchov (později ČKD) byly vůbec nejpočetněji vyráběná vozidla el. dráhy na světě a i v Plzni mají svoji velkou tradici, PMDP, a.s. pro budoucí generace zachovaly ve sbírce historických vozidel vůz č. 192, který je uveden do původního stavu z výroby roku 1975 a reprezentuje tak tuto nejúspěšnější řadu tramvají vůbec.

Další zajímavosti z historie provozu nejen těchto vozidel tramvajové dráhy naleznete také na webu www.plzensketramvaje.cz tvořeného příznivci této ekologické dopravy.

ZDROJ:http://www.pmdp.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí