zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

29.01.2013
Obecné
Krátce - různé

Z PROGRAMU SCHŮZE VLÁDY ČR, která se koná ve středu 30. ledna 2013 v 09:00 hod. v zasedací síni budovy Úřadu vlády, Praha 1, nábřeží E.Beneše 4
K projednání s rozpravou:
5.
Návrhy na řešení opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice z pohledu právních předpisů na ochranu životního prostředí
č.j. 54/13 - bod 9 schůze vlády 23.1.2013
Předkládají: ministři životního prostředí a průmyslu a obchodu

Stiglitz: Pozor na oteplování
Řešením krize je zvyšování konkurenceschopnosti, tedy provádění ekonomických reforem. Jenže ty často začínají a končí plošným osekáváním státních výdajů a zvyšováním daní. Stále méně peněz pak zbývá například na ochranu přírody, vyrovnání se s klimatickými změnami a zvětšuje se příjmová propast mezi bohatými a chudými.
Právě to kritizoval v Davosu nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Podle něj je ve stínu krize eurozóny a ekonomických problémů v USA snadné, ale krátkozraké ignorovat dlouhodobé problémy světové ekonomiky. Z nich "nejvážnější je problém globálního oteplování".

Povinnost rafinerií míchat do pohonných hmot biopaliva druhé generace vyrobená z celulózy zrušil americký federální soud. Cíl pro rok 2012, který stanovil Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA), soud označil za čistě voluntaristický krok, protože taková biopaliva na trhu nyní nejsou k dispozici. Soud ve Washingtonu tak vyhověl žalobě Amerického ropného institutu, který zastupuje firmy z ropného průmyslu. Členové sdružení museli loni namíchat do benzinu a nafty pro americký trh 8,65 milionu galonů (asi 33 milionů litrů) celulózového biopaliva.

Irácká vláda včera americkému ropnému koncernu ExxonMobil sdělila, že si musí vybrat mezi prací na rozvoji jihoiráckých polí a aktivitami v autonomním Kurdistánu. Bagdád čeká od firmy konečné rozhodnutí během několika příštích dní, řekl ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí.

Na internetové stránce soutěže Hvězda 3D reklamy (www.hvezda3dreklamy.cz) byl zprovozněn příjem on-line přihlášek do 13. ročníku soutěže Hvězda 3D reklamy. Přihlášky je možné zasílat až do 12. dubna, vyhodnocení soutěžních předmětů odbornou porotou proběhne v týdnu od 22. do 28. dubna 2013. Slavnostní vyhlášení výsledků se pak bude konat v rámci doprovodného programu veletrhu Reklama, Polygraf na výstavišti Praha-Letňany ve dnech 14. až 16. května. Práce je možné přihlásit celkem do šestnácti kategorií, kategorií ročníku je letos Zelená reklama, tedy reklamní předměty šetrné k životnímu prostředí nebo vyrobené z přírodních surovin.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí