zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo průmyslu podvedlo obce s úložištěm

29.01.2013
Odpady
Atomová energie
Ministerstvo průmyslu podvedlo obce s úložištěm

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) opakovaně a veřejně slíbila obyvatelům v místech, kde hledá místo pro konečné hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, že další průzkumy nezahájí bez souhlasu všech obcí, kterých se to v dané lokalitě týká. Ministr průmyslu Martin Kuba se tomuto slibu prakticky vysmál. V prosinci 2012 převedl kompetenci získat povolení na průzkumy v lokalitě Kraví hora na Žďársku na státní podnik DIAMO, odštěpný závod GEAM Dolní Rožínka. A ten nyní žádost o stanovení průzkumného území podává bez ohledu na rozhodnutí obyvatel obce Bukov v místním referendu.

Náměstek závodu GEAM Josef Lazárek na jednání zastupitelstva obce Věžná 9. ledna t.r. potvrdil s odvoláním na rozhodnutí ministerstva průmyslu, že předchozí sliby dané SÚRAO pro ně nejsou důležité. A to včetně smluv o spolupráci, na základě nichž měly průzkumy odstartovat a které se ještě na konci listopadu 2012 SÚRAO pokoušelo se starosty lokality Kraví hora uzavřít. Lazárek rovněž prohlásil: "DIAMO dostane mandát ke všem ostatním průzkumným územím od státu a bude je dělat všechny."

Zástupci obcí a veřejnosti z lokalit, kterým hrozí stavba hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, dlouhodobě požadují zásadní změnu postupu státu. Chtějí, aby byl respektován jejich názor a stali se pro státní orgány skutečnými partnery. Nyní totiž nemají možnost o úložišti účinně spolurozhodovat. Konstatovala to i Pracovní skupina pro dialog o úložišti zřízená Správou úložišť radioaktivních odpadů, která navrhla zákon, v němž by byl respekt k rozhodnutí obcí zakotven. Po vzoru Finska, Švédska a dalších zemí.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Události na Kraví hoře jsou fackou do tváře všem, kteří uvěřili slibům Správy úložišť o respektu k názoru obcí, za jejichž humny by úložiště mohlo vzniknout. Jak Správa úložišť, tak státní podnik DIAMO jsou podřízeny ministru průmyslu, který se evidentně rozhodl prosadit úložiště silou."

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí - tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Martin Schenk, o.s. Nechceme úložiště Kraví hora, lokalita Kraví hora - tel.: 777 646 646, e-mail: martin.schenk@habri.eu
Zdeněk Leitner, starosta obce Okrouhlá Radouň, lokalita Čihadlo - tel.: 607 711 684, e-mail: ouoradoun@tiscali.cz
Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov, lokalita Magdalena - tel.: 603 208 149, e-mail: starosta@nadejkov.cz
Miroslav Panuška, starosta obce Maňovice, lokalita Březový potok - tel.: 739 446 389, e-mail: ou@manovice.jz.cz
Milada Duchanová, starostka obce Hojkov, lokalita Hrádek - tel.: 607 116 535, e-mail: ouhojkov@tiscali.cz
Jana Nožičková, starostka obce Rudíkov, lokalita Horka - tel.: 724 193 919, e-mail: ou.rudikov@rudikov.cz
Pavel Jelínek, starosta obce Tis u Blatna, lokalita Čertovka - tel.: 777 938 939, e-mail: obec_tis@volny.cz
Veronika Kittlová, o.s. Olšina, lokalita Boletice - tel.: 606 476 117, e-mail: veronikakittlova@post.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí