zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeští radní nesouhlasí s usnesením vlády o Brdech

30.01.2013
Příroda
Středočeští radní nesouhlasí s usnesením vlády o Brdech

Středočeští radní nesouhlasí s usnesením vlády týkajícím se rozdělení brdského vojenského újezdu po odchodu armády. Hejtmanství trvá na tom, že území by se nemělo dělit mezi Středočeský a Plzeňský kraj. ČTK to sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Radní dnes podle ní projednali usnesení, v němž vláda vyjádřila souhlas s návrhem ministerstva obrany, aby se území Brd rozdělilo mezi Plzeňský a Středočeský kraj. S tím podle ní vedení Středočeského kraje zásadně nesouhlasí. Plzeňský kraj naopak vládní návrh podporuje.

"Nevidím důvod, proč bychom měli dávat naše území Plzeňskému kraji. To je, jako by po vás chtěl váš soused kus vaší zahrady," prohlásil hejtman Josef Řihák (ČSSD). V blízké době chce seznámit vládu i jednotlivé poslanecké a senátorské kluby se stanoviskem Středočeského kraje, které dnes radní schválili. "A sice že nesouhlasíme se změnou hranice Středočeského kraje," dodal Řihák.

Konečné rozhodnutí o tom, zda má 38 procent újezdu připadnout Plzeňskému kraji, nebo zda zůstane celé území ve Středočeském kraji, bude na zákonodárcích. Podle vládního návrhu se má po zrušení újezdu situace vrátit do původního stavu před jeho vyhlášením v roce 1950. Od roku 2014 má být v Brdech vytvořena chráněná krajinná oblast s rozlohou 380 kilometrů čtverečních.

Rozdělení Brd byla věnována nedávná schůzka hejtmanů Středočeského a Plzeňského kraje. Ke shodě na tom, jak má být újezd rozdělen, na ní ale účastníci nedospěli.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí