zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za větší podíl vytříděného odpadu slibuje Kadaň nižší poplatky

31.01.2013
Odpady
Za větší podíl vytříděného odpadu slibuje Kadaň nižší poplatky

Za větší podíl vytříděného odpadu slibuje Kadaň na Chomutovsku svým obyvatelům nižší poplatky. Podle starosty Jiřího Kulhánka (ODS) o desetinu víc vytříděného odpadu umožní zlevnit o 50 korun, řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci. Pomoci mají i barevné tašky na třídění.

"Objednali jsme jich 500. Pořizovací cena je asi 100 korun, budeme je místním prodávat za 40 korun," vysvětlil starosta. Současný poplatek za odpad je v osmnáctitisícovém městě 496 korun za rok. Podle Kulhánka pomohlo zlevnění svozu odpadků ve městě před třemi lety už pořízení popelnic a svozového auta na bioodpad, protože jeho uložení je desetkrát levnější než uložení na skládku komunálního odpadu.

Se svozem bioodpadu začali vloni také v nedalekém Chomutově, který má více než dvakrát víc obyvatel než Kadaň. Lidé mohou uložit biologický odpad z domů nebo zahrádek do speciálních hnědých pytlů, v některých částech města jsou i speciální kontejnery. Poplatek za svoz odpadků je ve městě 500 korun ročně.

Obyvatelé Ústeckého kraje ve třídění odpadu v průměru na celý region příliš úspěšní nejsou. Podle statistik společnosti Asekol, která se zabývá zpětným odběrem drobných elektrospotřebičů, skončil kraj v roce 2011 na posledním místě. Také ve třídění ostatních odpadů se Ústecký kraj drží na spodních příčkách, v roce 2011 byl podle společnosti Ekokom třetí nejhorší a množství vytříděného odpadu navíc mírně klesalo. Každý občan kraje vyprodukuje ročně asi 500 kilogramů komunálního odpadu, dále využito je 25 až 32 procent. V kraji je více než 17.000 nádob na třídění odpadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí