zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chladnější počasí loni vykompenzovaly úspory tepla

08.02.2013
Vytápění, zateplení
Chladnější počasí loni vykompenzovaly úspory tepla

I přes mírně nižší teploty se spotřeba tepla v roce 2012 ve srovnání s předcházejícím rokem 2011 nezvýšila. Chladnější počasí dokázali zákazníci připojení na dálkové teplo kompenzovat úspornými opatřeními. Ani extrémně chladný únor tak nakonec náklady na vytápění nenavýšil.

Průměrná teplota za období vytápění v roce 2012 (leden až duben a říjen až prosinec) činila 2,7 °C, což bylo o 0,6 °C méně než v roce 2011 (ale o 0,5 °C více než je dlouhodobý průměr). Nižší průměrné teplotě by odpovídal nárůst spotřeby tepla ve srovnání s rokem 2011 přibližně o 2 %. Ve skutečnosti však byla spotřeba tepla v roce 2012 téměř stejná, jako v roce 2011.
Po přepočtu na stejné klimatické podmínky tedy v roce 2012 spotřeba tepla meziročně klesla přibližně o 2 %. "Na snížení spotřeby tepla se projevilo pokračující zateplování budov a další úsporná opatření zákazníků a také snížení spotřeby průmyslu a služeb v souvislosti s hospodářskou krizí," vysvětlil Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky.
Měsíc, který nejvýrazněji zasáhl do nákladů na vytápění, byl únor. Jeho průměrná teplota byla o 4,1 °C nižší, než je dlouhodobý průměr. Rodinné rozpočty však od pořádného průvanu v peněženkách zachránily především mimořádně teplé měsíce leden a březen. "I přes únorové třeskuté mrazy byl loňský rok z hlediska vytápění v podstatě průměrný a finančně odběratele tolik nezasáhl," řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.
Uplynulý rok by se dal bez nadsázky označit za rok plný teplotních extrémů. V únoru klesla rtuť teploměru místy až téměř na neskutečných minus 40° C, o šest měsíců později zase vystoupala přes 40° C nad nulou, což je největší rozdíl (79,8 °C) v historii měření teploty v ČR. Největší denní teplotní rozdíl pak naměřili meteorologové v srpnu na Kvildě - Perle: ráno mrazík 0° C a odpoledne tropických 31 °C.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí