zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Administrativa nakládání s odpady bude jednodušší

08.02.2013
Odpady
Administrativa nakládání s odpady bude jednodušší

Administrativa, která je spojená s nakládáním s odpady, by se mohla zanedlouho zjednodušit. Počítá s tím novela odpadového zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Pokud bude předloha schválena, původci odpadů kromě obcí by nově nebyli povinni zpracovávat plán odpadového hospodářství.

"Navrhovaná opatření by měla prospět zejména malým a středním podnikatelům," řekl poslancům ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Poznamenal, že zpracování plánu stojí od 20.000 do 100.000 korun; podniků, kterých se nyní povinnost týká, je asi 4600.

Ministr v rámci novely doporučil s platností od počátku roku 2015 opětovně zúžit používání poplatků na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků jen k tomuto účelu. Poplatky totiž slouží i k financování projektů programu Zelená úsporám. Poslanec ODS Václav Mencl naopak doporučil, aby poplatky mohly být využity i pro budoucí program Zelená úsporám.

Původní návrh počítá s tím, že odpadový hospodář bude moci pracovat pro více než pět subjektů. Nyní platné omezení podle předkladatelů vede k tomu, že je problém odpadového hospodáře sehnat. Původce nebezpečných odpadů, jakými jsou například zbytky z průmyslové výroby, už nebude muset žádat o souhlas k jejich shromažďování. Pro další způsoby nakládání s nebezpečnými odpady zákon podmínky nemění.

V případě evidence při přepravě nebezpečných odpadů dosud platí, že evidenční list musí být rozesílám v sedmi kopiích. Nově bude stačit elektronická evidence. Novela obsahuje i zjednodušení ohlašování zařízení k nakládání s odpady a také elektronizaci hodnocení nebezpečných vlastností odpadů. Podniky změnou podle ministerstva životního prostředí ušetří zhruba 130 milionů korun ročně, státní správa více než 40 milionů za rok.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí