zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodohospodáři chtějí do dvou let zkvalitnit vodu přehrady Vranov

11.02.2013
Voda
Vodohospodáři chtějí do dvou let zkvalitnit vodu přehrady Vranov

Do dvou let chtějí vodohospodáři zkvalitnit vodu ve Vranovské přehradě na Znojemsku. Státní podnik Povodí Moravy by chtěl s Jihomoravským krajem investovat na tyto účely asi 30 milionů korun. Opatření se budou týkat i přítoků do nádrže ze sousedních Dolních Rakous. ČTK to dnes řekl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Vranovská přehrada má problém se sinicemi ve své západní části, pod hradem Bítov. "Východní část, tedy vranovská pláž, má dlouhodobě kvalitní vodu ke koupání. Bohužel situace u Bítova je zcela jiná a turisty odrazuje od návštěvy našeho regionu," řekl dnes ČTK starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Vodohospodáři budou situaci u Bítova podrobně monitorovat. Počítají s tím, že by se na přítocích vysadil rákos a orobinec, které mají schopnost zachytit nečistoty ve vodách přitékajících do nádrže. Navíc napomáhají k jejich přirozené likvidaci.

Patrně se kromě sběru sinic a nečistot plovoucích po hladině zapojí do projektu i tzv. aerační věže. Používají se s úspěchem na Brněnské přehradě, dříve značně zamořené sinicemi. Věže jsou upevněny na dně, vodu promíchávají a provzdušňují.

Sinice lze likvidovat také vsypáváním síranu železitého do vody. Opět jde o postup, který se osvědčil na Brněnské přehradě, doplnil Světlík. Hlavním úkolem bude zkvalitnit vodu v Želetavce a také na tocích přitékajících na Moravu z Dolních Rakous.

Vranovsko turistům nabízí nejen přehradu nabízející koupání a plavbu na výletních lodích, ale také Národní park Podyjí a četné památky, k nimž patří zejména barokní zámek ve Vranově a hrad Bítov.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí