zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světové kapacity pro výrobu sluneční a větrné energie stouply

18.02.2013
Energie
Světové kapacity pro výrobu sluneční a větrné energie stouply

Celosvětové kapacity pro produkci sluneční a větrné energie se v loňském roce zvýšily. Na jejich růstu se velkou měrou podílela Evropa. Vyplývá to z dnešních údajů energetických sdružení.

Evropská fotovoltaická průmyslová asociace (EPIA) dnes uvedla, že celosvětová kapacita pro produkci sluneční energie loni stoupla o zhruba 30 gigawattů na 101 gigawattů. Více než polovinou se na tomto přírůstku podílela Evropa. Výkon nově instalovaných evropských kapacit se loni nicméně snížil na 17 gigawattů z 23 gigawattů v roce 2011.

Světová rada pro větrnou energii (GWEC) oznámila, že nově instalované kapacity pro produkci větrné energie loni činily 44,7 gigawattu. Stouply tak o deset procent ze 40,6 gigawattu v roce 2011 díky rekordnímu růstu v Evropě a Spojených státech. Jedničkou ve větrné energii zůstává Čína, ačkoli loni zaznamenala zpomalení růstu.

Celková kapacita pro produkci větrné energie v loňském roce podle GWEC překročila 282 gigawattů. V Evropě loni dosáhl přírůstek kapacit pro produkci větrné energie rekordních 12,4 gigawattu, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí