zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda dnes projedná program Nová zelená úsporám

20.02.2013
Dotace
Vláda dnes projedná program Nová zelená úsporám

Přinese oživení ekonomiky, pročištění smogu, nižší účty za vytápění a menší závislost na plynu z Ruska

Šance tisíců domácností na letošní získání podpory z programu navazujícího na úspěšnou Zelenou úsporám se opět přiblížila. Vláda dnes projedná návrh ministerstva životního prostředí, který počítá s příspěvky ve všech důležitých směrech: na komplexní energetickou renovaci budov, novostavby v pasivním standardu i na náhradu za lokální vytápění uhlím. Takový program financovaný z emisního obchodování navrhlo předloni Hnutí DUHA a loni jej schválil parlament [1].

Spuštění navrhovaného programu je jedním z nejlepších ekologických a ekonomických opatření. Sníží nadměrné emise i nebezpečnou energetickou závislost a ročně ušetří domácnostem i firmám desítky milliard korun. Zároveň každý rok vyvtvoří desetitisíce pracovních mist. Každá koruna, kterou státní rozpočet investuje do podpory energetických renovací, vytvoří v ekonomice přibližně dvě až tři koruny a zvýší hrubý domácí produkt zhruba o 60 haléřů. Vyčíslili to ekonomové Miroslav Zámečník a Tomáš Lhoták [2].

Program mohou ohrozit nejisté příjmy vázané na vývoj trhu s emisními povolenkami. Proto je třeba, aby ministři posílili program penězi z evropských fondů pro období 2014 až 2020, o nichž budou brzo rozhodovat

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

"Tento návrh vítáme. Program, který dnes vláda projedná, odpovídá v hlavních bodech tomu, s čím přišlo Hnutí DUHA před dvěma lety. Pomůže domácnostem i obcím a výrazně oživí ekonomiku. Investicemi do energetické renovace budov srazíme rodinám i firmám účty za vytápění, pročistíme smog a snížíme naši nebezpečnou závislost na plynu z Ruska.

Vzhledem k nejistému emisnímu obchodování je ale nutné přidat na program peníze z evropských fondů. Financování Nové zelené úsporám by mělo být významnou prioritou pro čerpání bruselských peněz v dalším programovacím období do roku 2020."

Kontakty:

Karel Polanecký, program Energie, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí