zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyřazené solární panely se nově musí recyklovat

25.02.2013
Odpady
Recyklace
Solární energie
Zpětný odběr
Vyřazené solární panely se nově musí recyklovat

Od ledna platí nová povinnost ekologické likvidace solárních panelů a jejich komponent. Na základě novely zákona o odpadech mají provozovatelé solárních panelů povinnost zajistit recyklaci panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Za panely vyrobené po tomto datu přejímají odpovědnost jejich výrobci a dovozci. Usnadnit firmám ekologickou likvidaci solárních panelů má nový kolektivní systém zpětného odběru Rema PV Systém.

Zapojit se do kolektivního systému Rema PV Systém mohou jak provozovatelé solárních elektráren, tak výrobci a dovozci solárních panelů. Provozovatelé mají zapojení do kolektivního systému podle zákona povinné a musí tak učinit do 30. června tohoto roku. Výrobci a dovozci se pro způsob řešení recyklace musí rozhodnout již do 1. března, kdy je nutné registrovat se na Ministerstvu životního prostředí. Svou povinnost mohou na rozdíl od provozovatelů plnit i samostatně. Zapojení do kolektivního systému jim ale plnění požadavků zákona usnadní.

"Za výrobce solárních panelů, kteří se zapojí do kolektivního systému, převezme náš systém podstatnou část agendy spojenou s jejich novou povinností. Provedeme zápis do Seznamu výrobců elektrozařízení na Ministerstvo životního prostředí a budeme za ně zpracovávat roční hlášení," uvedla Helena Řepová ze společnosti REMA PV Systém, která zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci solárních panelů. "Toto řešení představuje pro výrobce také nižší finanční náklady. Odpadá jim jak nutnost poskytnout finanční záruku na účelově vázaném účtu, tak i velká část nákladů na administrativu," doplnila Řepová.

Povinnost zajistit recyklaci solárních panelů se dotkne v České republice téměř 22 000 subjektů. Z tohoto počtu tvoří zhruba 350 výrobci a dovozci. Většinu potom představují provozovatelé solárních panelů. Ve většině případů se přitom nejedná o velké solární elektrárny, ale o drobné solární zdroje umístěné třeba na střechách rodinných domů. Hlavní povinností pro ně bude od roku 2014 postupně hradit částku vyměřenou na recyklaci provozovaných panelů. Řadu dalších povinností za ně převezme kolektivní systém.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí