zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tání arktického ledu

02.03.2013
Klimatické změny
Tání arktického ledu

V posledních 20 letech se rozloha letního mořského ledu v Arktidě snižuje. Na konci letní sezony v září 2012 byl zaznamenán rekord minimálního rozsahu arktického mořského ledu, a to pouhé 4 mil. km2 (pro srovnání zářijový průměr mezi lety 1979-2010 činil 6,5 mil. km2). Kromě tání mořského ledu v Severním ledovém oceánu dochází rovněž ke ztrátě ledovcové hmoty u grónského ledovcového štítu. Odhaduje se, že současné tání v Arktidě přispělo ke zvýšení hladiny světového oceánu o 0,7 mm za rok.

Kromě dalšího potenciálního zvyšování vodní hladiny světového oceánu a příspěvku ke globálnímu oteplování by tání arktického ledu mohlo změnit slanost oceánů a ovlivnit oceánské a vzdušné proudění. Zvýšená absorpce CO2 v oceánech by mohla vést k acidifikaci oceánů, což by způsobilo změnu složení a distribuci mořských druhů. Oteplování mořské vody by mohlo vyvolat invazi mořských druhů z teplejší části oceánu, což by ovlivnilo nejen mořskou faunu a floru, ale i světovou populaci a hospodářství.

V samotné Evropě žije 70 milionů lidí v okruhu do 500 metrů od mořského pobřeží a hospodářská aktiva těchto oblastí mají odhadovanou hodnotu 500-1000 mld. Eur. V závislosti na míře stoupání mořské hladiny se budou muset města nacházející se v pobřežních oblastech adaptovat na budoucí změny. Bude zapotřebí připravit protierozní opatření v pobřežních oblastech, opatření na ochranu infrastruktury a obytných částí měst.

Originální znění aktuality naleznete zde

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí