zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekopanely - vlastnosti a využití

07.03.2013
Ekologické stavění, bydlení
Ekopanely - vlastnosti a využití

Hovoříme-li o ekopanelech, máme na mysli ekologické, difúzně otevřené stavební desky, lisované za vysoké teploty z obilné slámy, bez použití jakýchkoli pojiv a následně polepené recyklovanou lepenkou.

Ekopanely jsou výhodným ekologickým stavebním výrobkem používaným k výstavbě nízkoenergetických i pasivních dřevostaveb. Jejich vysoká schopnost akumulace tepla výrazně snižuje náklady na vytápění, a proto jsou ekopanely vhodné k realizaci všech typů rodinných domů.

Jejich mechanické vlastnosti umožňují realizaci samonosných příček bez nosných konstrukcí a také bez nutnosti dalšího zateplení. Navíc jako ekopanely jsou tyto materiály plně recyklovatelné. Odpad z nich je zcela minimalizován, neboť zákazníkům jsou dodávány v požadovaných rozměrech. Případné odřezky jsou dále zpětně využívány. Pokud ekopanel před recyklací zbavíme povrchové úpravy, je možné jeho slaměné jádro kompostovat. To vše přispívá k tomu, že ekopanely jsou prakticky bezodpadovými materiály.

Kromě přírodních materiálů, nízkých nákladů na výstavbu a skvělé schopnosti akumulace tepla mají ekopanely další výhodu v takzvaném samozhášivém efektu. Jejich vysoká požární odolnost spočívá v minimálním obsahu kyslíku uvnitř lisovaného slaměného jádra. V případě požáru nejdříve obhoří papír a hoření je poté zastaveno samotným slaměným jádrem. To navíc neobsahuje žádné chemikálie, které by k hoření případně přispívaly.

Pro jejich vysokou schopnost akumulace tepla jsou ekopanely s oblibou využívány k výstavbě podkrovních prostor.

Na ekopanely je možné aplikovat širokéspektrum povrchových úprav, stejně tak, jako na běžné zděnéstavby.

Ekopanely nepřenášejí na povrchové úpravy vibrace a pohyby konstrukce, díky čemuž opakovaně nedochází k deformacím těchto povrchových úprav.

Každý, kdo s ekopanely pracuje, ocení jejich snadnou opracovatelnost pomocí běžného ručního nářadí. Práce s nimi je velmi podobná práci se dřevem. Další výhodou je vysoká rychlost montáže a její takzvaný suchý proces.

Autor: Patrik Fingr

www.bydleni-z.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí