zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Solární elektrifikace naboso aneb jak se také dá pomáhat rozvojovému světu

14.03.2013
Solární energie
Solární elektrifikace naboso aneb jak se také dá pomáhat rozvojovému světu

Ženy v rozvojových zemích jsou schopny mnohem lépe ovlivňovat život ve svých vesnicích. Je totiž méně pravděpodobné, že by opustily své domovy na venkově a přestěhovaly se do měst za prací. Tuto možnost přenechávají mužům, kteří mají v rozvojovém světě mívají dominantní pozici. Ale právě pro tuto jejich stálost se na ženy v nejzaostalejších částech světa zaměřuje program zavádění slunečních elektráren. Tento program začal fungovat roku 1989 v Indii, kde je jedním z nejúspěšnějších programů vzdělávací instituce Barefoot College.

Program provozovaný 700 solárními inženýrkami už zavedl elektřinu do více než tisíce vesnic ve skoro 50 zemí ch světa na čtyřech kontinentech - od Ruska po Zambii a Zimbabwe, z Afghánistánu po Mexiko, Indii a Fidži.

Skoro půl milionu vesničanů tak má dnes přístup k elektrické energii. Jen v Africe ji solární panely přinesly do devíti tisíc domácností. Díky sluneční energii se vesnice obejdou bez drahých, znečišťujících a nebezpečných parafínových a kerosinových lamp, které často způsobují požáry. A také zdravotní, zejména dýchací potíže. Jsou zodpovědné za vypuštění 13 tun uhlíku do atmosféry každý den. Solární program do vesnice přináší nejen elektřinu, ale i solární zařízení na odsolování nebo ohřívače vody a vařiče poháněné sluncem, díky kterým vesničané nemusí kácet stromy.

Podle dat Mezinárodní energetické agentury z roku 2011 má v subsaharské Africe přístup k elektřině jen 14,2 procenta domácností. Země jako Uganda jsou schopné zajistit elektřinu jen devíti procentům populace. Situace je trochu lepší v asijských zemích jako Barma či Afghánistán, kde má elektřinu 13,0 a 15,5 procenta populace.

Kromě pozitivního dopadu na vesnické hospodářství umožňuje iniciativa lidem ušetřit za kerosin, parafín a dřevo a investovat do strategických oblastí, jako je vzdělávání. V některých malawských vesnicích přinesl nástup elektrického světla prospěch místním školám, kde můžou žáci déle studovat a dostávat lepší známky.

Aktivity Barefoot College se neomezují jen na solární elektrárny. Stejným způsobem vyučuje zdravotníky, radisty a řemeslníky.

Podporuje místní školy, hospodaření s vodou ve formě budování přehrad, mapování vodních zdrojů a využívání dešťové vody, které umožňuje uchovávání pitné vody. Budují se studny, příkopy a podzemní cisterny. Všechny tyto činnosti pomohly zlepšení života vesnických komunit nejen v Indii, ale v celém světě.


14,2 procenta

Jen tolik domácností v subsaharské Africe má přístup k elektřině.

AUTOR: Matteo Fagotto
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí