zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Experti jednali na MŽP o indikátorech OECD a jejich přínosu pro ekonomiku

13.03.2013
Obecné
Experti jednali na MŽP o indikátorech OECD a jejich přínosu pro ekonomiku

Ve dnech 5. - 6. března 2013 se na Ministerstvu životního prostředí uskutečnil seminář OECD k hodnocení pokroku v oblasti zeleného růstu ve státech Východního partnerství a střední Asie. Zasedání, které zahájil 1. náměstek ministra životního prostředí Ing. Martin Frélich, se zaměřilo na posuzování pokroku v užívání indikátorů ve státech s ekonomikou v přechodu prostřednictvím metodologie OECD zpracované pro tuto oblast.

"Jsem přesvědčen, že monitoring a využívání indikátorů ekonomického a sociálního rozvoje, stejně jako pokroku v oblasti ochrany životního prostředí, je klíčovým předpokladem realistických a zodpovědných politických rozhodnutí. Víc než kdy jindy zde platí, že co nelze měřit, nelze ani řádně spravovat", uvedl na úvod Ing. M. Frélich.

OECD klade důraz na ekonomický růst, ale zároveň se zabývá také jeho dopady na životní prostředí a společnost a možnostmi, jak tyto faktory vyhodnocovat prostřednictvím indikátorů. S ohledem na tuto skutečnost se expertního jednání zúčastnili jak zástupci ministerstev životního prostředí, tak ministerstev hospodářství a ekonomiky z Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Moldávie či Kazachstánu.

Intenzivní expertní diskuze mezi zástupci státní správy, mezinárodních organizací a nevládních organizací a prezentace o stavu aplikace indikátorů v dotčených státech ukázala hlavně potřebu maximálně využít stávající mechanismy (hl. národní a mezinárodní statistiky). Jak uvedla v závěrečném projevu ředitelka odboru mnohostranných vztahů Ing. Klára Wajdová, obecnou prioritou v této oblasti musí být efektivní a synergické využívání již dostupných informací a monitorovacích mechanismů. Česká republika, zastoupená předsedkyní Českého statistického úřadu prof. I. Ritschelovou a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Karlovy univerzity prof. B. Moldanem na zasedání také prezentovala publikaci Českého statistického úřadu "Zelený růst v ČR: vybrané indikátory" (http://www.czp.cuni.cz/knihovna/GreenGrowthweb.pdf), která v 5 základních kapitolách shrnuje problematiku zeleného růstu měřeného pomocí indikátorů v ČR.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí