zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový den vody 2013: Tento pátek patří oslavám životadárné kapaliny

22.03.2013
Voda
Světový den vody 2013: Tento pátek patří oslavám životadárné kapaliny

Jako každý rok, i letos se 22. března bude po celém světě slavit Světový den vody. Tento zvyk se zrodil v roce 1993 pod záštitou OSN a letos se uskuteční jubilejní 20. ročník. Ponese se v duchu mezinárodnívodní spolupráce, která se soustřeďuje na dostupnost pitné vody v rozvojových zemích. Zatímco v Evropě je kvalitní voda z vodovodu standardem a život bez ní si těžko dokážeme představit, jinde ve světě je stále téměř 800 miliónů lidí bez přístupu k pitné vodě. Před dvaceti lety v takové situaci žily dokonce tři miliardy lidí.

Šokujícím zjištěním je fakt, že třetina světové populace nemá k dispozici záchod a hygienické zázemí. Dle zjištění Světové zdravotnické organizace[1] celá jedna miliarda lidí běžně vykonává potřebu venku. Tento přístup je běžný zejména v Indii. Mnoho spolků a sdružení se snaží proti tomuto problému bojovat, například Německá záchodová organizace[2] zorganizuje na Světový den vody 6km charitativní pochod v Berlíně.

V České republice má Světový den vody také význam. Zatímco podíl obyvatel zásobovaných z veřejného vodovodu je 93%, téměř pětina domů stále nemá kanalizační přípojku[3]. Častá nespokojenost obyvatelstva ale pramení zejména ze zvyšujících se cen vodného a stočného. Cenová politika vody je kontroverzní téma, které se vztahuje k často problematickým privatizacím vody. Proti prodávání vody jako komodity se od loňského roku staví Evropská občanská iniciativa, která spustila kampaň s názvem Voda je lidské právo. Ve své petici[4], kterou již podepsalo 1,3 milionu evropanů, hájí vodu jako veřejné dobro, které je potřeba chránit, nikoli komoditu, která se má zpřístupňovat pro konkurenci. V ČR tuto petice prapaguje Českomoravská konfederace odborových svazů.


[4]https://signature.right2water.eu/oct-web-public/?lang=cs

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí