zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Czech Coal vodil za nos teplárny i ministerstvo

25.03.2013
Energie
Czech Coal vodil za nos teplárny i ministerstvo

Z vyjádření pana Dienstla vyplývá, že Czech Coal zatajil odběratelům uhlí značné dodatečné zásoby uhlí na dole ČSA a účelově podhodnotil možnosti těžby, aby vyvolal tlak na trhu a zvýšil ceny. Záměrně byly uvedeny v omyl i úřady včetně Ministerstva průmyslu a obchodu, které s oficiálními daty od Czech Coalu pracovaly ve strategických dokumentech.

"Naše dřívější podezření, že Czech Coal účelově podhodnocoval možnosti těžby uhlí, aby přitlačil odběratele ke zdi a zvýšil cenu, se plně potvrdilo," řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

V souvislosti s nákupem elektrárny Chvaletice vyvstala zajímavá otázka, jak chce Litvínovská uhelná zajistit potřebné dodávky uhlí. "Počerady jsou pro nás prioritou, zároveň ale nemůžeme těžit tolik uhlí, abychom zásobii oba dva zdroje," řekl Jan Dienstl ještě v prosinci loňského roku k nákupu elektráren Počerady a Chvaletice. Oficiálně Czech Coal doposud počítal s poklesem těžby na dole ČSA na 2 miliony tun ročně. Takové množství uhlí, i kdyby bylo kompletně využito pro elektrárnu Chvaletice, by těžko mohlo odůvodnit dohodnutou kupní cenu. Navíc Czech Coal na konci loňského roku tvrdil, že má smluvně zajištěn odbyt na veškeré uhlí, které může na dole ČSA těžit.

Jan Dienstl dnes v rozhovoru pro Mladou frontu potvrdil, že dodávky pro Chvaletice zajistí z dolu ČSA, a součaně uvedl: "Obrazně řečeno, celý minulý týden jsme hledali uhlí. V určitých partiích dolu je uhlí odpovídající více než 400 milionům gigajoulů, které jsme schopni vytěžit. Doposud ho nebylo možné těžit, protože to bylo ekonomicky neefektivní. Ale když teď máme vlastní elektrárnu, tak se efektivita hledá mnohem jednodušeji."

To by ovšem znamenalo, že Czech Coal vědomě a účelově uvedl v omyl nejen teplárny, ale také úřady včetně Ministerstva průmyslu a obchodu při přípravě Státní energetické koncepce a dalších strategických dokumentů státu.

Dodatečných 400 milionů gigajoulů představuje při průměrné výhřevnosti uhlí zhruba 23 miliony tun uhlí z dolu ČSA. To by znamenalo téměř dvojnásobek doposud oficiálně udávaných zásob. Pro srovnání uvádíme, že spotřeba uhlí v Opatovicích je 26,5 milionu gigajoulů za rok. "Nově objevené" zásoby na dole ČSA by tedy stačily na 15 let provozu teplárny.

"Pan Dienstl je dítě štěstěny. Koupí důl a za týden v něm najde nových 23 milionů tun uhlí, a to zrovna ve chvíli, kdy kupuje elektrárnu," komentoval překvapivý objev Mirek Topolánek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí