zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hospodařit ekologicky na střeše Evropy má smysl také kvůli vodě

26.03.2013
Voda
Zemědělství
Hospodařit ekologicky na střeše Evropy má smysl také kvůli vodě

Redukcí chemických přípravků systém ekologického zemědělství přispívá k ochraně vod. Syntetická hnojiva, pesticidy z rostlinné nebo hormony a antibiotika z živočišné výroby tam, kde se ekologicky hospodaří, vody neznečišťují. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců si uvědomuje důležitost ochrany vod v české republice, která leží na evropském rozvodí.

"Naši sedláci nevnímají vodu jen jako vstup do zemědělské výroby. Voda, neznečištěná voda, je pro ně velmi důležitá. V sušších oblastech s ní hospodaří stejně šetrně, jako efektivně ji využívají tam, kde je jí nadbytek," říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ekologičtí zemědělci mají nemalý podíl na posilování retenční schopnosti krajiny. Dodržování osevních postupů, šetrné zacházení s půdou, péče o travní porosty, nebo krajinné prvky, včetně budování drobných vodních děl, pomáhá ochraně životadárného zdroje.

Ačkoliv zemědělská činnost obecně ovlivňuje znečistění vod, ekologičtí zemědělci si dávají záležet, aby jejich farmy k tomu nepřispívaly. "Uzavřený koloběh organické hmoty na statku patří k jednomu ze základních principů ekologického zemědělství. Do půdy dává tolik statkového hnojiva, kolik farma vyprodukuje. Nepoužívají se syntetická hnojiva, natož v nadměrném množství, takže se z ekologicky obhospodařovaných ploch nedostává do vodních toků nadbytečné umělé hnojivo, které způsobuje například nepřiměřené rozmnožování sinic. A že se jedná o nemalý problém, pociťujeme v létě všichni," vysvětlila Klára Kantorková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Postupné zvyšování ploch začleněných do ekologického režimu v České republice má z hlediska ochrany vod dopad na velkou část Evropy. Vždyť našim územím prochází tři evropská rozvodí. Už ve škole se děti učí, že voda od nás míří do Severního, Baltského a Černého moře. Ovšem jaká voda to bude, až tyto děti dospějí, zda znečištěná chemizovaným konvenčním zemědělstvím, nebo naopak, záleží na nastavení podmínek.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí