zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíce kulíků zlatých se objevily v polích, i ornitologové jsou překvapeni

27.03.2013
Příroda
Tisíce kulíků zlatých se objevily v polích, i ornitologové jsou překvapeni

V posledních dnech zaznamenávají ornitologové stále se zvyšující počty kulíků zlatých v polích na střední i jižní Moravě, ale i v jižních a východních Čechách. Zpočátku šlo o desítky ptáků, někde dokonce o stovky kusů, ale nyní již hlásí i hejna přesahující tisíc kulíků zlatých.

Kulík zlatý patří mezi bahňáky a jeho letním domovem je severská tundra táhnoucí se od Islandu přes Norsko a Finsko až po sever Ruska. Zimu tráví kolem Středozemního moře, ve Španělsku, Francii a v severní Africe.
U nás se objevují v menších hejnkách nejčastěji koncem března a začátkem dubna v době jejich jarního tahu na sever a na podzim na přelomu října a listopadu, kdy táhnou na zimoviště. Letošní průběh jarního tahu kulíků zlatých je zcela mimořádný a jedinečný v množství ptáků. Jde o stovky až tisíce ptáků, kteří pobíhají v polích, loví hmyz a žížaly. Jsou to zlatohnědí ptáci, zřetelně menší než čejka, s vysokým čelem, nevýrazným nadočním páskem a kratšíma nohama. Prohlédnou si jej můžete na videu, které letos pořídil Adolf Goebel, jednatel Moravského ornitologického spolku v Záhlinicích na Kroměřížsku: youtu.be

Podle ornitologů to je způsobeno počasím. V posledních dnech totiž došlo k náhlému ochlazení v celé severní Evropě. Nepříznivé počasí přerušilo jarní tah ptáků, a proto se kulíci zlatí v nevídaných počtech zdržují u nás, odpočívají a čekají na oteplení, aby mohli pokračovat v cestě na sever Evropy.

Výrazné ochlazení, které se nyní opakuje podruhé po 14 dnech, má vliv i na přílet našich ptáků. I přesto, že členové Moravského ornitologického spolku již zaznamenali přílet prvních špačků, skřivanů, drozdů zpěvných, konipasů bílých a horských, holubů hřivnáčů a v posledních dnech i bramborníčků a budníčků menších, tak jde o menší počty než je touto dobou obvyklé. Přílet našich ptáků se také zpomalil a zastavil. Oproti předchozím rokům jde již o 14 denní zpoždění.

Jiří Šafránek
Foto: Jiří Šafránek
kulík zlatý

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí