zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové nařízení týkající se skleněných střepů

04.04.2013
Odpady
Nové nařízení týkající se skleněných střepů

Evropská komise vydala dne 10. 12. 2012 nové nařízení pod číslem 1179/2012 ES, které se týká kritérií, kdy skleněné střepy přestávají být odpadem. Tento předpis je přímo účinný i v ČR. Jeho účinnost je stanovena ode dne 11. 6. 2013.

Podobně byla již v roce 2011 nastavena kritéria pro oblast kovového šrotu (předpis č. 333/2011 ES). Podle nařízení přestávají být skleněné střepy odpadem, jsou-li při předání výrobcem dalšímu držiteli splněny všechny podmínky pro jejich složení, pro vstupní materiál a jeho zpracování.

Součástí nařízení je definice: "skleněnými střepy" se rozumí skleněné střepy získané procesem využití z odpadního skla. Jako vstupní materiál lze použít pouze odpad ze sběru využitelného obalového skla, plochého skla nebo bezolovnatého nádobí. Jako vstupní materiál nelze použít odpad s obsahem skla pocházející ze směsného tuhého komunálního odpadu, zdravotnický nebo nebezpečný odpad. Odpad obsahující sklo musí být shromážděn, vytříděn a zpracován a poté už stále udržován odděleně od všech ostatních odpadů. Skleněné střepy jsou pak určeny pro přímé použití (technologicky jde o přetavení této vstupní suroviny) při výrobě skla nebo jiných skleněných předmětů.

Kvalita skleněných střepů získaných procesem využití odpadu

Obsah složek jiných než sklo musí být:
Železné kovy
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři