zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ke zpětnému odběru se chystají čtyři nové zákony

05.04.2013
Zpětný odběr
Ke zpětnému odběru se chystají čtyři nové zákony

Logicky by tato změna měla být provedena zároveň s přípravou zcela nového zákona o odpadech, jehož věcný záměr měl být předložen vládě už koncem minulého roku, což se bohužel nestalo. Na osud samostatného zákona o zpětném odběru jsem se dotázali Matyáše Vitíka, tiskového mluvčího Ministerstva životního prostředí.

Jak to tedy v současné době s přípravou nového zákona o zpětném odběru vypadá?

Věcné záměry zákonů jsou ve fázi příprav, některé zákony již prošly vnitřním připomínkovým řízením jak na Ministerstvu životního prostředí, tak na Ministerstvu průmyslu a obchodu, které je spolupředkladatelem těchto zákonů.

Jaký bude další postup?

Po vypořádání připomínek z vnitřních připomínkových řízení jsou a budou věcné záměry konzultovány se zainteresovanými stranami. Po těchto konzultacích budou věcné záměry předloženy do meziresortního připomínkového řízení a po vypořádání budou předloženy vládě ČR.

Hovořilo se i o tom, že by se měl zákon o zpětném odběru dále dělit na zákony o zpětném odběru jednotlivých komodit. Panuje stále ještě tento názor?

Ano. V současné době se připravují čtyři věcné záměry zákonů: zákon o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech, zákon o vozidlech s ukončenou životností, zákon o zpětném odběru odpadních pneumatik a zákon o odpadních elektrických a elektronických zařízeních. Není ovšem vyloučeno, že na závěr rozhodne Legislativní rada vlády o sloučení některých těchto zákonů.

Mezi návrhy se objevil i návrh na vynětí odpadních olejů ze zpětného odběru a na zřízení kolektivního systému pro zpětný odběr pneumatik. Jak daleko jsou tyto záměry, pokud se o nich ještě uvažuje?

Kvůli malé efektivnosti zpětného odběru odpadních olejů se odpadní oleje již nebudou sbírat v režimu zpětného odběru. Plánuje se i zřízení kolektivního systému pro zpětný odběr pneumatik. Majoritní výrobci pneumatik projevili zájem o stanovení podmínek pro kolektivní systém na sběru odpadních pneumatik.

Příprava nové legislativy v oblasti odpadového hospodářství se vleče už několik let. Nemáte obavu, že až se návrh dostane k projednávání, bude už zastaralý, respektive ho praxe překoná?

O zákonech se neustále jedná, a to především se zainteresovanými stranami z praxe. Proto by zákony neměly být po svém projednání zastaralé. Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu by chtělo předložit věcné záměry zákonů nejpozději do poloviny tohoto roku vládě ČR.

Věcné záměry zákonů o zpětném odběru jednotlivých komodit chtějí příslušná ministerstva předložit vládě do poloviny letošního roku.


Autoři: JARMILA ŠŤASTNÁ

Zdroj: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí